Kredi kartı faizleri Merkez Bankası tarafından düşürüldü. Buna göre kredi kartı borcunuzu geciktirdiğinizde borcunuza en fazla yüzde 2,34 faiz oranı uygulanacak. Kredi kartı faizlerinin yeni durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kredi kartı faizleri kullanıcıların da takip ettiği ve farkında olduğu üzere tavan yapmıştı. Hem gecikme faizleri hem de kredi kartının kullanımına yönelik diğer faizler son derece yükselmişti ve bu oranlar kullanıcıların işini son derece zorlaştırıyordu. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bu faiz oranlarının yükselmesinin önüne geçti ve faiz oranlarını düşürme kararı aldı.

Merkez Bankasının aldığı kararın sonucu olarak kredi kartı alışverişlerinde azamî faiz oranı yüzde 5,75 oranından yüzde 1,84 oranına çekildi. Bu kararın 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulanmasına ve geçerli olmasına karar verildi. Artık kredi kartı borcunuzu herhangi bir nedenle geciktirdiğinizde borcunuza uçuk kaçık faiz oranları uygulanmayacak.

Kredi Kartı ile Yapılan Alışverişlere Uygulanacak Faiz Oranı

Kredi kartınızla yaptığınız alışverişlere en fazla yüzde 1,84 faiz oranı uygulanacak. Üç aylık dönemde Türk Lirasına yüzde 1,47 oranında faiz uygulanması söz konusu olacak. Merkez Bankası ayrıca Türk Lirasına ve dövize aylık en fazla uygulanacak faiz oranlarını da belirledi. Buna göre Türk Lirasına aylık uygulanacak azami faiz oranı yüzde 2,34 ve döviz uygulanacak faiz oranı yüzde 1,97 oranında olacak.

Merkez Bankasının kredi kartı faizlerini 18 baz puan indirmesi tüketici için son derece iyi bir haber. Ancak bunun bir sebebi var. Yani Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kredi kartı faizlerini sebebsiz yere düşürmedi. Bunun nedeni tüketicilerin kısa vadeli ihtiyaçlarını kredi kartıyla gidermesi ve uzun vadeli ihtiyaçlarını ihtiyaç kredisi ile gidermeyi seçmesidir. Bunun için vatandaşa tüketici kredisi almalarını önermektedir. Ancak vatandaşın kredi ihtiyacını çoğunlukla bankalardan kredi alarak karşılamayı seçmesi de kredi kartı faizlerinin düşmesinde etkili oldu.

Kredi Kartı Yerine Düşük Faizli Kredi

Kredi kartları tüketicilerin hayatında önemli bir yer tutmakta. Ancak vatandaşlar kredi kartlarını sadece kısa vadeli olarak için tercih etmekte ve kullanmaktalar. Uzun vadeli ihtiyaçları içinse ihtiyaç kredileri almaktalar. Bu yüzden kredi kartı faiz oranlarının 2017 yılında daha da düşmesi beklenmekte. Zira devletin 2017 yılında bankalar aracılığıyla faizsiz kredi verme planları mevcut. Bu kredilerin özellikle esnaflara, sanatkârlara ve girişimcilere verilmesi bekleniyor. Ayrıca bu kredilerin hem faizsiz olarak hem de düşük faizle verilebilmesi söz konusu.

Devlet 2017 yılında Meslekî Eğitim Kanununa göre kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren vatandaşlara da destek verecek. Eğer siz desnaf ya da sanatkâr iseniz ve belirli koşulları sağlıyorsanız bu destekten yararlanabilirsiniz. Esnaf Vergi Muafiyet Belgesine ve en az üç yıllık ustalık belgesine sahipseniz ve son bir yıl içinde kendi adınıza işletme kurduğunuzu belgeleyebilirseniz 2017 yılında çekeceğiniz krediyi faizsiz alabilirsiniz. Ayrıca Halk Bankası esnaf ve sanatkârlara da 2017 yılında kredileri yüzde 50 faiz indirimi uygulayarak verecek.