Kredi kartı kullanan herkesin duyduğu bir kavramdan bahsedeceğiz; “dönem borcu”. Kredi kartı ekstreniz elinize posta ya da mail yolu ile ulaştığında son ödeme tarihinin hemen altında yazan kredi kartı dönem borcu, o ay ödemeniz gereken toplam borç tutarıdır. Hesap kesim tarihinden itibaren yaptığınız harcamalar, taksitli alışverişlerin toplamında oluşan dönem borcu, toplam borçtan farklıdır.

Örneğin kredi kartınızdan yaptığınız 500 TL’lik bir alışveriş için yapacağınız 5 taksit sonrasında harcamanız kredi kartınızın dönem borcuna 100 TL+ aylık faiz olarak yansır. Dolayısıyla dönem borcu, toplam borç değildir.

Toplam kredi kartı borcu; bir önceki dönemlerden kalan borçlar, önceden gelen faizler, yaptığınız taksitli harcamaların tümünü yansıtırken, dönem borcu o ay içinde yaptığınız harcamaları gösteren borçtur. Dolayısıyla kredi kartı dönem borcu, bankalardaki siciliniz ve kredi notunuz açısından oldukça önemlidir.

Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadardır ?

Kredi kartı ödemeleri asgari tutar ya da dönem borcu olmak üzere iki farklı tutarda hesaplanır. Asgari ödeme tutarı toplam borcun %30 il %35’i olarak hesaplanır. Birçok kredi kartı kullanıcısı, o ayki dönem borcunu ödeyemediğinde asgari tutarı ödemeyi tercih eder.

Asgari tutarın ödenmesi, yasal takibe alınmamanız için önemli olsa da, sürekli asgari borcu ödemeyi alışkanlık haline getirmek, sicilinize olumsuz yansır. Dolayısıyla yıl içinde 3 defadan fazla asgari ödeme tutarı ödenmemelidir.

Hesap kesim tarihinizden itibaren yaptığınız harcamaların toplamını gösteren dönem borcunu düzenli ödemek, kredi sicilinizi olumlu etkiler. Ne yazık ki ülkemizde kredi kartı ödemeleri oldukça düzensiz yapılmaktadır.

Yasal Süreç Ne Zaman Başlar

Dönem borcunu, hatta asgari ödeme tutarını 90 günden daha uzun süre ödemediğinizde yasal takip süreci başlar ve dolayısıyla kara listeye alınırsınız. Bu da kredi notunuzun düşmesine ve riskli gruba girmenize neden olur. Daha sonraki dönemde yapacağınız kredi ve kredi kartı başvuruları da olumlu sonuçlanmayacaktır. O nedenle, son ödeme tarihinden önce dönem borcunun tamamını ödemeyi alışkanlık haline getirmek çok önemlidir.

Dönem içi yaptığınız harcamalar, kredi kartı ekstrenize dönem borcu olarak yansır. Dolayısıyla dönem borcunun tamamını ödemediğinizde, bir sonraki ay ekstreniz için faiz işler. Ayrıca dönem borcunu üst üste ödemediğinizde kredi kartınız da kullanıma kapatılır. Bu nedenle kredi kartı harcamalarınız ve ödemeleriniz için aylık bir bütçe ayırmanız, finansal yönetiminiz açısından oldukça önemlidir.

Bankanın uygulayabileceği yaptırımlar, sicilinizin bozulması ve kredi notunuzun düşmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına kredi kartı dönem borcunuzu düzenli ödemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Peki, dönem borcu nasıl hesaplanır?

Öncelikle iki dönem arasında, bir önceki hesap kesim tarihinden itibaren yaptığınız harcamalar dönem borcunuza yansıtılır. Buna ek olarak, alışveriş faizleri, yaptığınız taksitli harcamaların faizleri, geçmiş dönemden kalan ödenmemiş kart borçları, asgari tutarın ödenmesi ile işletilen faiz, dönem içinde kullandıysanız nakit çekim faizi ve diğer gecikme faizleri de yine dönem borcuna dahil edilmektedir.