Kredi Kartı Dolandırıcılığına Karşı Ne Yapmalı?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı dolandırıcılığı son zamanlarda kredi kartı kullanıcılarının en çok şikayetçi olduğu dolandırıcılık türlerinden biridir. Bankalar bu dolandırıcılıkların önünü almak için 3D ve sanal kart gibi çözümler üretse de aslında dolandırıcılara fırsat vermemek için kullanıcılara da düşen görevler bulunmaktadır.

Kredi kartları günümüzün çok önemli ihtiyaçlarından biridir. Doğru kullanıldığı zaman kredi kartları pek çok ürünü ve hizmeti taksitli olarak almanızı ve şimdi alıp sonraki ay ödemenizi sağlar. Kredi kartınızı güvenli bir şekilde kullanmak için kartınıza ait pek çok sayıyı aklınızda tutmanız gerekir. Bu sayılar kredi kartınızdan sadece sizin harcama yapmanızı sağlar. Üstelik kredi kartı bilgilerinizin sizde saklı kalmasını da sağlar. Ancak çoğu zaman dolandırıcılar kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Her ne kadar ülkemizde bir e-ticaret sitesinen alışveriş yapacağınız zaman banka bilgilendirme SMS’i gönderse de ve 3D güvenlik duvarı bulunsa da dolandırıcılar kredi kartı bilgilerinizi kopyalamanın bir yolunu bulabilirler. Üstelik yurt dışından alışveriş yaptığınızda 3D güvenlik duvarının bulunmadığı websitelerinde kredi kartı bilgilerinizin kopyalanması daha kolaydır.

Sizin de kredi kartınızdan dolandırıcıların harcama yapmasını engellemek için yapmanız gereken şeyler ve bilmeniz gereken önemli bilgiler vardır. Kredi kartı dolandırıcılığına karşı neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızın devamını okuyun.

1.Sizi Arayarak Telefonunuza Gelen Şifreyi Öğrenmek İsteyenlere Cevap Vermeyin

Son zamanlarda dolandırıcıların en büyük tuzağı kredi kartı kullanıcısını telefonla arayarak ondan şifre istemektir. Eğer biri sizi telefonla arar ve kredi kartı bilgilerinizi size doğrulatarak sizden telefonunuza gelen mesajdaki şifreyi söylemenizi isterse sakın o kişiye şifreyi söylemeyin. Bu dolandırıcılık türüyle kandırılan çok sayıda müşteri olmuştur. Dolandırıcılar bu yöntemle çok kazanç elde etmişlerdir. Dolandırıcıların elinde çok sayıda kredi kartına ait bilgiler vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ziraat Bankası, PTT ve BIST Varlık Fonu'na Devredildi

Bunlar kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi ve CVC’dir. Ancak harcama yapmak istediklerinde karşılarına 3D güvenlik duvarı çıkmaktadır. Bu sırada sizin telefonunuza şifre gelmektedir. Sizin cep telefonu numaranıza sahip olan dolandırıcılar sizi arayarak bankadan arıyormuş gibi davranmakta ve sizden bu şifreyi istemektedirler. Sizin şifreyi söylemeniz aslında alışverişi onaylamanız anlamına gelmektedir.

2. Sanal Kart Kullanın

Sanal kart kullanmanız kredi kartı bilgilerinizin kopyalanmasını ve dolandırıcıların kartınızdan harcama yapmasını çok zorlaştırmakta ve hatta imkânsız hâle getirmektedir. Sanal kartlar, bankalar tarafından müşterilere sunulmuştur. Amaç dolandırıcılığın önüne geçmektir. Sanal kartları sadece internetten alışveriş yaparken ve cep telefonu aracılığıyla ödeme yaparken kullanabilirsiniz. Bu da kart bilgilerinizin kopyalanmasını engeller.

Sanal kart limit belirleme işlemi oldukça kolaydır. Bunun için fiziksel kredi kartınızdan istediğiniz kadar limiti sanal kartınıza aktarmanız ve sanal kartı alışverişinizde kullandıktan sonra kalan limiti kredi kartınıza geri aktarmanız yeterlidir. Sanal kart sadece kart numarasıyla tanımlanmaktadır. Size fiziksel olarak gönderilmez.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.