Kredi kartı kullanıcılarının sahip oldukları sorumluluklardan biride kredi kartlarını korumaktır. Özellikle de kredi kartının çalınması ya da kaybolması gibi durumlarda banka hemen aranarak durumdan haberdar edilmelidir. Kredi kartının çalındığını ya da kredi kartını kaybettiğini fark eden kişi hemen vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bankayı durumdan haberdar etmelidir.

Kredi Kartı Çalındı Ne Yapmam Lazım

Kredi Kartı Çalındı Ne Yapmam Lazım

Banka hemen bu durumda kredi kartını kullanıma kapatır ve kartın sizin izniniz dışında kullanılmasını engellemiş olur. Ancak arada geçen bu süre zarfından çalıntı kredi kartından alışveriş yapılması ya da para çekilmesi gibi durumlarda bankanın izleyeceği politika farklılık göstermektedir. Bazı bankalar bu tutarı sigorta poliçesi üzerinden tazmin ederken bazı bankalar ise özellikle de kredi kartı şifresi kullanılarak yapılan harcamaları kesinlikle kabul etmeyerek müşterisinin ödemesini talep etmektedir.

Kredi Kartı Çalındı Ne Yapmam Lazım

Kredi Kartı Çalındı Ne Yapmam Lazım

Bu nedenle ne olursa olsun kişinin kredi kartı bilgilerini koruması ve kredi kartı şifresi bilgisini asla kimse ile paylaşmaması gerekir. Yine kredi kartı şifresi girmeniz gereken durumlarda eliniz ile şifre girdiğiniz alanı kapatmanız ve şifrenin başka kişiler tarafından görülmesini engellemeniz de çok önemlidir. Bu sayede kredi kartınız çalınsa dahi kredi kartı şifreniz güvende kalacaktır.