Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin sayıları gün geçtikçe artmaya devam ederken bunun en büyük nedeni kişilerin aylık gelir tutarlarına dikkat etmeden harcama yapmayı sürdürmeleridir. Yapılan plansız harcamalar bir süre sonra borcun düzenli olarak ödenememesine ve ödenemeyen borcun birikmesi sonucunda da kişinin kendisini büyük bir borç batağında bulmasına neden olmaktadır. Peki, kredi kartı borcu nasıl kapatılır?

Borcun kapatılması konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise ödenebilir şekilde taksitlendirme başvurusunda bulunulmasıdır. Yine borç bitene kadar kredi kartı üzerinden harcama yapılmasına ya ara verilmeli ya da çok dikkatli bir şekilde sınırlandırarak harcama yapılmasıdır. Kredi kartı borcunu kapatmak için uygulanabilecek ilk yöntem kredi kartı borcu taksitlendirme yöntemidir. Bu yöntemde banka belirli bir ücret ve faiz oranı uygulayarak borcu yeniden hesaplayarak 9 aya kadar taksitlendirir.

Bir başka yöntem ise kredi borç transferi başvurusunda bulunmaktır. Bunun en önemli faydası kredi kartı taksitlendirme de yaklaşık 9 ay vadelendirme seçeneği sunulurken kredi borç transferi kredisi için ise yaklaşık 36 ay vade seçeneğinin sunulmasıdır. Kredi kartı borcunu kapatmak için uygulanabilecek en yanlış yöntem ise ikinci bir kredi kartından para çekmektir. Borcu borçla kapatmak bir süreliğine sonuç verse de bir süre sonra daha da için içinden çıkılmaz bir borç yükü ile karşı karşıya kalınmasına neden olur.