Kredi Kartı Borcundan Haciz Gelir Mi 2016?

Borsa Ne İşe Yarar?

Ülkemizde kredi kartı kullanan kişi sayısı her geçen gün artarken buna paralel olarak ne yazık ki kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin sayıları da artmaya devam etmektedir. Özellikle de gençlerin harcamalarında daha dikkatsiz olmaları, kredi kartı kullanımı konusunda pek çok kişinin bilinçsiz davranması ve taksitli alışveriş miktarının artması pek çok kişinin kendilerini bir süre sonra ödeyemeyecekleri kadar büyük bir borç batağında bulmalarına neden olmaktadır.

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin yaşadıkları en büyük korku ise evlerine haciz gelme riskidir. Peki, kredi kartı borcundan haciz gelir mi? Evet bankaların hala borçtan dolayı haciz koyma hakları bulunmaktadır. Ancak bunun için belirli sınırlamalar getirilmiştir. Örneğin kişinin ortak yaşam alanı olarak kullandığı evine haciz gelmesi durumunda birer tane olan eşyalara haciz konması söz konusu değildir. Yani kişinin 1 adet televizyonu, bilgisayarı ya da buzdolabı varsa banka bunları haciz edemez.

Ancak evde iki bilgisayar ya da iki televizyon varsa banka bunlara haciz koyabilir. Günümüzde bankalar ev haczinden ziyade maaşa haciz koyarak borcun tahsili yöntemini tercih etmektedir. Yeni çıkarılan kanun ile beraber çalışanların maaşlarının bankaya yatırılması bankanın maaş haczi yapmasını kolaylaştıran en önemli faktördür. Maaşa haciz koyma hakkında ise bankanın maaşın yüzde dörtte birine el koyma hakkı vardır. Yani kişinin aylık maaşı 2 bin lira ise banka sadece her ay maaş tutarından en fazla 500 lira kesintide bulunabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   En İyi Öğrenci Kredi Kartı Hangisi?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.