Kredi red nedenleri arasında yer alanlardan biride kredi kartı borçlarıdır. Kredi kartı borcu bulunan ve bu borçlarını ödemeyen kişilerin kredi onayı almaları zorlaşmaktadır. Özellikle de kredi kartı borcundan dolayı yasal takip altına giren kişilerin isimlerinin aynı zamanda kara listeye yazılması nedeni ile kredi kullanmaları mümkün değildir. Bunun nedeni kara listedekilere kredi veren bankaların bulunmasıdır.

Kişinin borcunu ödemesi ve kara listeden çıkmak için dilekçe yazması da bankaların tutumlarını değiştirmemektedir. Çünkü bankalar kendi veri tabanlarında kara listede olanlara ait bilgileri saklamakta olup kişinin gerçek listeden çıkarılması bankalar için pek  önem teşkil etmemektedir. Kredi kartı borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyen kişilerin bu nedenle ilk olarak bankaları ile iletişim kurarak kredi başvurularının neden reddedildiğini öğrenmeleri gerekir

Kredi notunun düşük olması nedeni ile kredi kullanamayan kişilerin kredi notu yükseltme teknikleri uygulayarak not ortalamalarını biraz yükselttikten sonra kredi başvurularını tekrarlamaları mümkündür. Ancak kredi başvuru reddi ne yazık ki kredi notu ortalamasını düşüreceği için mutlaka kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notu sorgulaması yapılarak not ortalaması öğrenilmeli ve başvuru buna göre şekillendirilmelidir. Kredi kartı borcundan dolayı kredi çekemeyen kişilerin ise kredi kartı yapılandırma ve kredi kartı borcu taksitlendirme yöntemleri ile önce bu borçlarından kurtulmaları çok daha mantıklı olacaktır.