Dünyanın belki de en güvenilir ödeme araçları listesinde ilk sıraya adını yazdırmayı başaran kredi kartı bilinçsiz ellerde ise ne yazık ki büyük bir borç batağı haline dönüşebilmektedir. Özellikle de ilk kez kredi kartı sahibi olmak için bankalara başvuruda bulunan kişilerin kredi kartları ile sanki hiç ödemeyecekmiş gibi harcama yapmaları bir süre sonra “kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, ne yapmalıyım?” sorularını gündeme getirmektedir.

Kredi kartı borcunu kapatmak için kredi kullanmak isteyen kişiler ise bu borç nedeni ile kredi kartı notu düştüğü için kredi onayı almakta zorlanmaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmemesi ya da üst üste sürekli kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılması durumunda ne yazık ki kredi başvurularında ilk değerlendirme kriteri olan kredi notu ortalaması olumsuz etkilenmektedir.

Yaşanan bu olumsuz etkilenmeler sonucunda ise kişinin kredi notu ortalaması düşürülmektedir. Bu nedenle kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişinin ya hemen kısa vade planları yaparak bu gecikmeden kredi notu ortalaması olumsuz etkilenmeden önce kredi başvurusu yapması ya da kredi kartı borcu taksitlendirme gibi yöntemlerle bu kredi kartı borcu sorununu çözdükten sonra kredi başvurusunda bulunması çok önemlidir. Uygulanabilecek en etkili yöntem ise kişinin bir başka yerden borç bularak kredi kartı borcunu kapattıktan sonra kredi başvuru formu doldurmasıdır.