Kredi kartı son yıllarda artık paradan daha fazla kullanılan bir ödeme aracı olma yolunda ilerlerken pek çok avantaj sunan bir ödeme yöntemi olmasına rağmen ne yazık ki yapılan hatalar son derece yüksek borcun birikmesine neden olmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının yaptıkları en büyük hata birden fazla kredi kartı kullanmaktır. Kişinin kullandığı kredi kartı sayısı ne kadar artarsa kredi kartı limiti ve buna bağlı olarak kredi kartı borcu da o kadar artacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum 

Kredi kartı kullanan kişilerin hesaplama yapmadan kartlarını kullanmaları durumunda bir süre sonra yüksek kredi kartı borçları ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır.

Kredi kartı borcu ödenmezse kişilerin karşı karşıya kalabilecekleri en tehlikeli durum kredi notlarının düşürülmesi hatta haklarında yasal takip başlaması durumunda kara liste adı verilen özel bir listeye yazılmasıdır. Bu nedenle kredi kartı bilinçli kullanılmalı, üst üste taksit yapılmasından kaçınılmalı ve kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırıldığı takdirde asla toplam borç tutarı ödenene kadar kredi kartı kullanılmamalıdır.

Düşük Kredi Notu 

Kredi notunun düşmesi pek çok olumsuz etkiye neden olurken bunlardan en önemlisi hiç kuşkusuz kişinin kredi kullanmasının zorlaştırılmasıdır.

Yine artık pek çok vadeli satış hizmeti sunan şirket ve kurum kredi notu ortalamasına göre karar vermekte olup araba kiralama şirketleri dahi kredi notu ortalamasına bağlı olarak müşterilerinin taleplerini değerlendirmektedir. Bu nedenle borçlanarak işlem yapmak isteyen kişilerin kredi notu ortalamalarını yükseltmek için bazı kriterlere dikkat etmeleri gerekir.

Kredi Çekemiyorum 

Kredi kartı borcu olan kişilerin kredi onayı alamamaları bankanın kredi notu ortalamasını düşürmesinden kaynaklanır. Bu nedenle kredi çekemiyorum diyen kişilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yaparak not ortalamalarını değerlendirmeleri gerekir.

Çoğu zaman not ortalaması düşük olsa da kolay kredi veren bankalar üzerinden az tutarlı krediler için yapılan başvurular kabul edilmektedir. Kredi notunuz düşükse mutlaka en kolay kredi veren bankalar sıralamasında bulunan bankalardan başvuruda bulunmanız, maaşınız ile orantılı aylık ödemesi olan bir kredi başvurusunda bulunmanız, gerekiyorsa da ipotekli ihtiyaç kredisi için başvuru formu doldurmanız kredi onayı alma şansınızı arttıracaktır.