Kredi kartı borcundan dolayı bankalar tarafından yasal takibe alınan müşterilerin sayısı 95 bine ulaştı. Bu da son derece yüksek bir sayı olarak göze çarpmakta. Konunun detaylarını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi kartı sahibi olup harcama yapan ve borcunu ödemeyen, bu yüzden bankalar tarafından takibe alınan kredi kartı sahibi kişilerin sayısı 2016 yılına göre yüzde 1,6 oranında arttı. Böylece bu kişilerin sayısı 95,761 oldu.

Bireysel Kredi ya da Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınan Kişi Sayısı 150 Bin

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ocak 2017 Raporu hiç iş açıcı değil. Çünkü bireysel kredi alarak bu kredi borcunu ödemeyen ya da kredi kartı alıp harcama yaptıktan sonra ekstre borcunu ödemeyen ve bu yüzden banka tarafından takibe alınan kişilerin sayısı oldukça fazla.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ocak 2017 Raporuna göre sadece bireysel kredi ya da kredi kartı borcundan ötürü banka tarafından yasal takibe alınan müşterilerin sayısı artış göstermekte. Bu sayı 2017 yılının Ocak ayında 2016 yılının Ocak ayına göre yüzde 3,9 oranında artmış durumda. Sonuç olarak bu kişilerin sayısı 150,838 şeklinde raporda yer almakta. Bu sayının oldukça yüksek olduğunu görmek mümkün.

Bireysel Kredi Borcundan Yasal Takibe Alınan Kişi Sayısı 74 Bin

Bireysel kredi alıp bu kredi borcunu ödemeyen ve bu nedenle banka tarafından yasal takibe alınan kişi sayısı da 2017 yılının Ocak ayında, 2016 yılının Ocak ayına göre yüzde 1,9 oranında artmış durumda. Böylece yasal takipte olan kişilerin sayısı 74.314 olmakta.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Bireysel kredi ve kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınan kişilerin sayısının rapora göre bu kadar yüksek olması son derece düşündürücüdür. Bu veriler kredi alan kişilerin kredi borcu taksitlerini ödemediğini ve kredi kartı sahibi olan kişilerin de kredi kartı borçlarını ödemediklerini göstermektedir.

Yasal takip süreci, müşterinin borcunu ödemediği 90.günden sonra başlatılmaktadır. Ancak bundan önce, müşterinin borcunu 90 gün boyunca ödemediği tespit edildiğinde müşteri banka tarafından aranmakta ve kendisine borcunu ödemesi için bir haftalık süre verilmektedir. Bu süre içinde de müşterinin borcunu ödememesi durumunda banka müşterinin dosyasını avukata vermekte ve müşteriyi yasal takibe almaktadır.

Kredi borcunu ve kredi kartı borcunu ödemediği için yasal takibe alınan kişiler borçlarını 90 gün boyunca geciktirmiş ve ödememişlerdir. Bu durumda borçlu olan kişiler kara listeye alınmaktadır. Yani yazımızda belirttiğimiz sayıda kişilerin tümü kara listeye girmiştir. Yasal takip sürecinde kredi borcu olan kişinin gösterdiği kefil varsa banka borcu bu kişiden tahsil etmeye çalışır. Ayrıca ipotekli bir konut, gayrimenkul ya da taşıt varsa bunlar da tehlikeye girer. Ancak kredi kartı borcu için borçlu kişinin evine icra gelir.