Bankalardan kredi kartı kullanan kişilerin en büyük hataları aylık ödeme planı oluşturmadan harcama yapmalarıdır. Yine kredi kartına taksitli alışveriş hizmeti sunan iş yerlerinin sayı olarak artmaları da kişilerin sürekli taksit yapmalarına neden olarak her ay borçlanma tutarlarını arttırmaktadır.

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin ise ilk denedikleri yöntem kredi kartı borcunu taksitlendirme başvurusunda bulunmak olmaktadır. Kredi kartı borcunu taksitlendirmek isteyen kişilerin tek yapmaları gereken bankalarına başvuruda bulunmaktır. Kredi kartı taksitlendirme başvurusu için banka şubesine şahsen başvuruda bulunulabileceği gibi aynı zamanda bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasının aranması yeterli olacaktır.

Kredi kartı borcu taksitlendirme başvurusunda bulunan kişilerin onay almaları durumunda borçları taksitlendirilir ve kredi kartı borcu sıfırlanır. Daha sonra ise her ay düzenli olarak taksitlendirilen bu tutar alışveriş gibi kredi kartı ekstresine yansıtılır ve tahsil edilir. Ancak kredi kartına yansıtılan bu tutar aynı zamanda asgari ödeme tutarı içine de yansıtılır. Yani bu tutarın tekrar ödenmemesi ya da geciktirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.