Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız vakit kaybetmeden atmanız gereken adımlar vardır. Kredi kartı borcunuz başınıza dert olduysa neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı çoğu zaman bir gereklilik olsa da zaman zaman ödenemeyen yüklü borç unsuru hâline gelebilmektedir. Kredi kartını doğru kullandığınızda çoğu alışverişinizi taksitli yapabilir, taksit yapmayan kurumlarda gerçekleştirdiğiniz ödemeleri taksitlendirebilirsiniz. Nakit paraya ihtiyacınız olduğunda nakit avans çekebilir, ödemelerinizi sonraki aylara erteleyebilirsiniz. Ancak zaman zaman bu borçlar çeşitli sebeplerle ödenemeyebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Neden Birikir?

Kredi kartınızı doğru kullandığınız zaman ve ekstre borçlarınızı düzenli olarak ödediğiniz zaman kredi kartı bir ihtiyaç olma niteliği taşıyabilmektedir. Ancak altından kalkamayacağınız ödemeler ve alışverişler yaptığınızda ve bu ödemeleri sonraki aya bıraktığınızda ekstre borcunuzu ödemekte zorlanabilirsiniz. Ekstre borcunuzun sürekli olarak asgari tutarını ödediğinizde kalan tutara faiz yansıtılır. Kalan borç aydan aya arttıkça artar. Bu da sizin borcunuzu artık ödeyememenize neden olur.

Kredi kartınızın borcunu ödemediğinizde ve ödemenizi geciktirdiğinizde borcunuz katlanır ve içinden çıkılmaz bir hâl alır. Bu durumda yapabileceğiniz şeyler kısıtlıdır. Bu nedenle borcunuz çok büyümeden ona müdahale etmenizde ve buna bir çözüm bulmanızda yarar vardır. Bu yazımızda borcunuzu ödemek için nasıl adımlar atabileceğinizi açıklayacağız.

Kredi Kartı Borcunuzu Nasıl Ödersiniz?

Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirin

Kredi kartı borcunuzdan kurtulmak için yapmanız gerekenlerin ilki borcunuzun gecikme süresi 90 günü bulmadan bankanızla görüşmek ve borcunuzu taksitlendirmektir. Kredi kartı borcunuzu ödeyemeyeceğinizi fark ettiğiniz zaman hemen bankanızla görüşmelisiniz. Çünkü borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz hem yasal takip başlayacaktır hem de kara listeye girme durumunuz oluşacaktır. Kara listeye girerseniz bu listeden beş yıl boyunca çıkamazsınız. Ayrıca bu süre boyunca kredi ya da kredi kartı da alamazsınız.

Kredi kartı borcunuzu ödeyebilmeniz için bankanız size taksitlendirme yapabilir. Elbette bu durumda banka sizden faiz alacaktır ve ödemeniz gereken tutar artacaktır. Ancak borcunuzu ödeyebilmeniz için ve kara listeye girmemeniz için bunu yapmanız gereklidir.

Yapılandırma Kredisi Alın

Yapılandırma kredisi pek çok borçlu kişi tarafından alınan bir kredidir. Bu kredi her ne kadar bir borçla başka borcu kapatma özelliği taşısa da hem borcunuzu ödemenizi sağlar hem de daha kolay bir ödeme planı sunar.

Yapılandırma kredisi alarak kredi kartı borcunuzu ödeyebilmek için bankanıza başvurmalısınız. Bankanızdan yapılandırma kredisi talep etmeli ve kredi kartı borcunuzu bununla kapatmak istediğinizi belirtmelisiniz. Bankanız sizin talebinizi onaylamazsa başka bankaya başvurmanız mümkündür. Herhangi başka bir bankadan yapılandırma kredisi talep edebilirsiniz. Banka sizin kredi kartı borcunuzu ödeyecek ve size bu tutarın geri ödemesi için uygun bir ödeme planı oluşturacaktır. Bu krediye yüksek faiz uygulansa da kredi kartı borcunuzun kabarmasını önlemeniz açısından bu mantıklı bir çözümdür.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.