Dünyanın en çok kullanılan ödeme araçları arasında yer alan kredi kartları sağladıkları avantajlar nedeni ile ülkemizde de milyonlarca kişi tarafından tercih edilmektedir. Ancak kredi kartının bilinçsiz kullanılması sonucunda çok ciddi bir borç birikimi ile karşı karşıya kalınması riski de bulunmaktadır. Özellikle de kredi kartını sürekli taksitli alışverişler için kullanan kişilerin bir süre sonra kredi kartı ekstrelerinde yoğun borç birikimleri ile karşılaşmaları kaçınılmazdır.

Çünkü üst üste binen taksitler bir süre sonra kişi hiç harcama yapmadan kredi kartının yüksek bir tutarla yeni aya başlamasına neden olur. Birde bunun üstüne kart sahibi bilinçsiz bir şekilde harcamaya devam ederse bu durumda borç üstüne borç bineceği için ödeme konusunda daha da zorlanması kaçınılmazdır. Kredi kartı borcunu ödeyemiyorum diyorsanız yapmanız gereken ilk şey kesinlikle borcunuzu sıfırlayana kadar asla kartınızı kullanmamanız gerektiğidir.

Çünkü borcun bir kısmını ödeyerek kredi kartını kullanmaya devam etmeniz halinde borcunuz azalmadan artmaya devam edecek ve bu da bir süre sonra borcunuzun iyice artarak içinden çıkılmaz bir hal almasına neden olacaktır. Borcunuzu ödemek için kredi çekmek bir başka çözüm yoludur. Ancak kredi çekerek kredi kartı borcunu kapatmak ödeme düzeninde yeni bir borç kalemi oluşturacağı için bundan sonraki kredi kartı harcamalarına mutlaka daha da dikkat edilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Aksi halde her ay kredi borcu ile kredi kartı borcunu aynı anda ödemek sizi bir süre sonra yine başlayacağınız noktaya getirecektir.