Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız ve borcunuzu ödemediğiniz zaman ne olacağını bilmiyorsanız yazımızı okuyarak borcunuzu ödemediğinizde nelerle karşılaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Kredi kartları hayatımıza girdiğinden bu yana almak istediğimiz pek çok ürünü ve hizmeti almakta zorluk yaşamıyoruz. Almak istediğimiz her şeyi kredi kartımızdan tek çekim ile ya da taksitle satın alabiliyoruz. Bankalar bu işi daha da kolay hâle getirmek ve bizi bankaya bağlamak için ek taksit avantajları ya da puan, bonus, chip para gibi ayrıcalıklar sunabiliyorlar. Bu da bizim satın alma ve ödeme alışkanlıklarımızı değiştirdiği gibi bizi tüketime daha çok zorluyor.

Kredi kartlarının avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Kredi kartı borçları apayrı bir konudur. Bu yüzden yazımızda önce kredi kartlarının avantajlarını ve dezavantajlarını sıralayacağız ve sonra da kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde nelerle karşılaşabileceğinizi adım adım anlatacağız.

Kredi Kartının Avantajları

 • Kredi kartı, kredi notunuz yoksa kredi notunuzun oluşmasını sağlar.
 • Kredi kartı almak istediğiniz pek çok ürünü ve hizmeti nakit paraya sıkışık olsanız da alabilmenizi sağlar.
 • Kredi kartı yüksek fiyatlı pek çok ürünü ve hizmeti taksitle almanızı sağlar.
 • Kredi kartı ay sonunda paranız azaldığında harcamalarınızı gerçekleştirebilmenizi sağlar.
 • Kredi kartınızla bankanızın anlaşmalı olduğu pek çok mağazada indirimli alışveriş yapabilir ya da alışverişlerinizde puan, bonuz, chip para, ek taksitler ve benzeri avantajlar kazanabilirsiniz.
 • Kredi kartınızı doğru kullandığınızda onu, kredi notunuzu yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Kredi Kartının Dezavantajları

 • Kredi kartınızın kullanılabilir limiti size limitiniz kadar paranız olduğu düşüncesini verdiği için yanıltıcıdır.
 • Kredi kartınızla bir dönem içinde yaptığınız harcama kadar sonraki aya borçlanırsınız. Her harcamanız bankaya sonraki ay ödemeniz gereken bir borçtur.
 • Kredi kartınızı doğru bir şekilde kullanmadığınızda borcunuza faiz yüklenir.
 • Kredi kartınıza olan borcunuz kredi notunuzun düşmesine neden olur.
 • Kredi Kartı Borcunuzu Ödemezseniz Ne Olur?

Birinci Ay:

Kredi kartı ekstre borcunuzu ödemediğinizde ve geciktirdiğinizde öncelikle borcunuza, borcunuzu ödemeyi geciktirdiğiniz her bir gün için günlük faiz yansıtılacaktır. Sonrasında kredi kartınız alışverişe kapatılacaktır. Bankanızın müşteri hizmetleri borcunuzu geciktirdiğiniz süre içinde sizi arayabilir ve size borcunuzu hatırlatabilir. Bu durumda kara listeye girme durumunuz söz konusu değildir.

İkinci Ay:

Banka size borcunuzu hatırlatmaya devam eder. Bu sırada borcunuza yansıtılan faiz oranı günlük olarak işlemeye devam etmektedir. Kartınız hâlâ kullanıma kapalıdır. Yine kara listeye girmeniz söz konusu değildir.

90 gün sonra:

Kredi kartı borcunuzu 90 gün geciktirirseniz kara listeye girersiniz. Banka size borcunuzu ödemeniz için bir hafta süre verir. Bu süre içinde borcunuzu öderseniz bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız. Ancak borcunuzu ödemezseniz banka borcu sizden tahsil etmek için yasal işlemlere başvurur. Size ait olan malları haczedebilir. Bu noktadan sonra borcunuzu yapılandırıp ödemekten başka seçeneğiniz yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.