Kredi Kartı Borcumu Nasıl Öderim?

Kredi kartı borcunuz varsa ve bu borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi düşünüyorsanız öncelikle atmanız gereken adımları çok doğru seçmelisiniz. Kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi öğrenmek için verdiğimiz ipuçlarına göz atın.

Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı günümüzde çok artmıştır. Özellikle kredi kartı borcu yüzünden kara listeye giren çok sayıda kredi kartı sahibi vardır. Kredi kartı doğru bir şekilde kullanıldığında hayat kolaylaştıran bir araç olurken, yanlış kullanıldığında insanın bankalarla ilişkisini kesebilen bir araca dönüşebilmektedir.

Kredi kartınızın limiti, ekstre borcunuzun ne kadarını ödediğiniz, kredi kartınızı ne amaçla kullandığınız ve kredi kartı ekstre ödeme alışkanlıklarınızın kredi notuna nasıl etki ettiği konusunda bilgi sahibi olup olmamanız kredi kartı kullanma alışkanlığınızı ve onu nasıl bir araç olarak gördüğünüzü öne çıkarır. Kredi kartını, nakit paraya ihtiyacınız olduğunda size sınırsız bir şekilde borç para veren bir arkadaş gibi değil, mecbur kalmadıkça kullanmamanız ve borç almamanız gereken bir düşmanınız gibi görmelisiniz. Çünkü borcunuz olduğunda size acımaz.

Kredi kartı, borcunuz yokken size karşı çok masumdur. Sunduğu kampanyalarla, indirimlerle, fırsatlarla, puanlarla sizi cezbetmeye çalışır. Ancak buna kanmamalı ve kredi kartınızla yaptığınız harcamaları sınırlı tutmalısınız. Taksitli ödemeler, ay sonu nakit paranız azaldığında yapmanız gereken harcamalar ve benzeri zorunlu durumlar için kredi kartını kullanabilirsiniz. Ancak diğer keyfî harcamalarınızı yaparken çok dikkatli olmalısınız.

Kredi kartı borcunuzu ödeyebilmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Kredi Kartı Borcunuzu Taksitlendirin ya da Yapılandırma Kredisi Alın

Kredi kartı borcunuz için oturup üzülmek ve kara kara düşünmek yerine bu borcu nasıl ödeyebileceğinize karar verin. Bankanızla görüşmek ve ödeme konusunda fikir almak en doğrusudur. Çünkü sadece oturup düşünerek borcu ödeyemezsiniz. Ayrıca her geçen gün borcunuza faiz uygulanır. Bu yüzden bankanızdan borcunuzu taksitlendirmenizi ya da size yapılandırma kredisi vermesini isteyebilirsiniz. Bankanızın size yapılandırma kredisi vermemesi durumunda başla bankalardan yapılandırma kredisi almaya çalışabilirsiniz. Yapılandırma kredisi, bir borcunuzu kapatarak sadece yapılandırma kredisinin borcunu ödediğiniz bir kredidir. Aslına bakarsanız borcu borçla kapatmış olursunuz. Ancak en azından eski borcunuza daha fazla faiz yansıtılmasını önlersiniz.

2. Kredi Kartı Borcunuz 90 Gün Gecikmediyse, Gecikmesine İzin Vermeyin

Kredi kartı borcunuzun 90 gün gecikmesi sizin kara listeye gireceğiniz anlamına gelir. Bu da hiç istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden ne olursa olsun eşinizden, dostunuzdan biraz para bularak borcunuzun bir kısım ödemesini yapmaya çalışın. Aksi hâlde kara listeye girersiniz ve beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredili ürün alamazsınız.

3. Kredi Kartı Borcu Ödemenize Öncelik Verin

Kredi kartı borcunuz iki ay ya da biraz daha fazla geciktiyse ve borcunuzu taksitlendirebildiyseniz yapmanız gereken şey bu borcunuza öncelik vermektir. Yani diğer tüm harcamalarınızı bir kenara atıp önce bu borcunuzu ödemeye çalışmalısınız. Bunu yaptığınızda kredi kartı borcunuzu ödeyebilir ve kapatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.