Kredi Kartı Borcumu Kapatamıyorum

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı borcunu kapatamayan çok sayıda vatandaş vardır. Kredi kartı borcunuzu kapatmıyorsanız bu konuda ne yapmanız gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz. 

Kredi kartları çoğu zaman hayatımızı kolaylaştıran bir araç olsa da paramız olmadığı zaman son derece büyük br sorun hâline gelebilmektedir. Aslına bakarsanız kredi kartları paralı müşterileri sever. Çünkü kredi kartını kullanan kişi bu kartla harcama yaptığında aslında bir sonraki ay ödemek üzere bankadan borç almış olur. Borcunu ödemek için de bu kişinin sonraki ay içinde paraya ihtiyacı olacaktır.

Kredi kartınız varsa bunu kullanırken çok dikkatli olmalı ve hesabınızı doğru yapmalısınız. Kredi kartınızla harcama yaparken gözünüzü kapatıp sonraki ay nasıl olsa bir şekilde öderim diye düşünüyorsanız hesabınızı pek de doğru yapmıyorsunuz demektir. Çünkü kredi kartınızı her kullandığınızda aslında bankadan aldığınız borcu büyütmeniz söz konusudur. Bu nedenle size gelecek ekstrede ne kadarlık borç tutarı göreceğinizi harcama yaptığınız sırada bilmeniz şarttır.

Kredi Kartı Borcu Neden Birikir?

Kredi kartı borcunun birikmesinin nedeni sizin tutarsız, dengesiz ve plansız harcamalar yapmanızdır. Kredi kartınızı kullanırken tüm limitini dolduracak şekilde harcama yapıyorsanız ancak gelen ekstre borcunun sadece asgarî tutarını ödüyor ve kalan borcu yine sonraki aya erteliyorsanız bu durumda bir şeylerin yanlış gittiği anlaşılır.

Ekstrenizi aldığınızda ödemeniz gereken tutar asgarî tutar değil, asgarî tutardan fazlasıdır. Bu tutar, bankanın sizden ödemenizi istediği ekstre borcunuzun en az kısmıdır. Yani asgarî ödeme tutarı, en az bu kadarlık kısmı ödediğinizde borcunuzla ilgili bir sıkıntı yaşamayacaksınız anlamına gelmektedir. Ancak sizin sürekli olarak asgarî ödeme tutarı kadar ödeme yapmanız da bir süre sonra kredi notunuzu düşürecektir. Çünkü sizin borcunuzun büyük bir kısmı hep sonraki aylara ertelenmekte ancak bu sırada o tutara da bir miktar faiz yansıtılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Garanti Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucunu Öğrenme 2017

Kredi kartı borcunun birikmesinin bir diğer nedeni de aylık geliriniz ile kredi kartınızla yaptığınız harcamaların birbiriyle uyuşmamasıdır. Eğer kredi kartınızın limiti ile sizin aylık geliriniz arasında çok fazla fark varsa elbette ekstre borcunuzu ödemekte zorluk çekersiniz. Bir süre sonra kredi kartınız sizin odak noktanız hâline gelir. Bu nedenle aylık geliriniz ile kredi kartınızın kullanılabilir limiti birbiriyle uyumlu olmalıdır. Eğer arada bi dengesizlik varsa bunu bankanızla görüşüp kredi kartı kullanılabilir limitinizin düşürülmesini talep etmeniz gerekir.

Kredi Kartı Borcunuzu Nasıl Kapatırsınız?

Kredi kartı borcunuzu kapatabilmeniz için öncelikle kredi kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekir. Bunu yaptığınız zaman size sadece ekstre borcu gelecek ve sizin de o ekstre borcunuzu ay ay ve yavaş yavaş ödeyip bitirmeniz gerekecektir. Ancak bunu yapamıyorsanız bankanızla görüşerek borç kapatma kredisi talep edebilirsiniz. Kredi alamıyorsanız kredi kartı borcunuzun ödeyebileceğiniz küçük taksitlere bölünmesini talep etmelisiniz. Önemli olan kredi kartı borcunuzun daha da birikmemesi ve sizin bu borcu en uygun şekilde ödeyip kapatmanızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.