Aylık bütçe hesaplaması yapılmadan harcamalarda bulunulması, üst üste çok sayıda taksitli alışveriş yapılması ve eksik yatırılan kredi kartının kullanıma devam edilmesi gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak kredi kartı borcu oluşur. Oluşan kredi kartı borcu için zamanında önlem alınması çok önemlidir. Aksi halde borç zamanla büyük bir hızla birikmeye başlar ve bir süre sonra ödenemeyecek boyutlara ulaşabilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin en büyük korkuları eve borçtan dolayı haciz gelmesi ya da borçtan dolayı hapis cezası almaktır. Ancak günümüzde çıkarılan yasalar doğrultusunda kredi kartı borcu olan kişilerin bu tip çok ağır yasal yaptırımlarla cezalandırılabilmeleri için mutlaka kredi borcu borç muvafakatnamesi imzalamış olmaları gerekir.

Bu muvafakat name genelde kredi kartı borcu yeniden yapılandırma başvurusunda bulunan kişilere imzalatılmaktadır. Yani bu tip bir belge imzalamadı iseniz bankanın kredi kartı borcundan hapis cezası çıkarması mümkün değildir. Bankanın kredi kartı borcunu ödemeyen müşterilerine uyguladığı en ağır yaptırım kara liste adı verilen bir listeye isimlerini yazmaları ve bu kişilerin kredi notu ortalaması puanlarını en düşük seviyeye indirmektir. Bu durumda bir daha bankalardan kredi çekmeniz asla mümkün olmaz.

Kredi Kartı Borcu İçin Kredi

Kredi kartı borcunu kapatmak isteyen kişilerin uygulayabilecekleri en etkili çözüm yolu kesinlikle kredi kullanmaktır. Bu sayede kredi kartı borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirmiş olursunuz. Ancak kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi notu sorgulaması yaparak puanlarını öğrenmeleri ve buna göre bir tutarda başvuruda bulunmaları kredi onayı almaları açısından çok önemlidir.