Kredi kartı borcu son derece sıkıcı, moral bozucu ve rahatsız edici bir borç olabilir. Bu borç yüzünden canınız sıkılabilir ve borcunuza müdahale etmediğiniz sürece hem uygulanan faiz yüzünden borcunuz artar hem de kredi notunuz gitgide düşer. Evet, kredi kartı borcunuz kredi notunuzu etkiler. Üstelik bu borç, kredi notunuzu en çok etkileyen unsurdur.

Kredi Kartı Borcunuz Kredi Notunuzu Etkiler

Kredi kartı borcunuz, kredi notunuzu etkileyen unsurların başında gelir. Bildiğiniz gibi borç ve hesap durumunuz ile ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkileyen başlıca etkenlerdir. Bu etkenler kredi notunuzu doğrudan etkiler. Ancak bu etkinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olacağı sizin ödeme alışkanlıklarınıza ve aslında size bağlıdır.

Siz nasıl yaşarsanız, ne yaparsanız, bankanızla nasıl işlemler yaparsanız, ödemelerinizi nasıl düzenlerseniz ya da düzenlemezseniz kredi notunuz da o yönde şekillenir. Yani kredi notunuz sizin parasal alışkanlıklarınızın bir yansımasıdır. Sizin bir göstergenizdir. Bu nedenle borçla yaşamak kredi notunuzun düşmesine neden olur ve bankalar size kredi vermezler.

Kredi Kartı Borcunuzu Ödeyemiyorsanız Önlemler Alın

Kredi kartı her zaman için tehlikeli bir araçtır. Yani aslında kredi kartınızla bir kullanım dönemi içinde harcama yaptığınız zaman sonraki aya borçlanmış olursunuz. Yaptığınız her harcama sonraki ay içinde aldığınız riski artırır. Bunu birinden sürekli borç almaya benzetebilirsiniz. Kredi kartınızla harcama yaparken birinden sürekli olarak borç aldığınızı farz ederseniz kredi kartınızı kullanmaktan vazgeçersiniz.

Kredi kartınızın limiti aslına bakarsanız bir ay içinde elinize geçen tutardan düşük olmalıdır. Ancak bankalar bize kredi kartı verirken genellikle gelirimizin üstünde limitleri olan kartlar verirler. Bunun böyle olmasının nedeni kredi kartımızla taksitli alışveriş yapma olanağı sunulmasıdır. Taksitli alışveriş yaparken bu kredi kartları çok işimize yarar. Ancak taksitli olmayan alışverişleri kredi kartımızla yaparken çok planlı ve hesaplı hareket etmek gerekmektedir.

Kredi Kartı Borcunuzu Geciktirmeyin

Kredi kartı borcunuzun kredi notunuzu etkilemesi her zaman için beklenen ve mühim bir durumdur. Kredi kartı borcunuzun sadece asgarî tutarını ödediğinizde dahi kredi notunuz etkilenecektir. Eğer her ay bunu yapmayı alışkanlık hâline getirirseniz kredi notunuzun düştüğünü görürsünüz. Bu nedenle kredi kartı ekstre borcunuzu mutlaka önemsemeli ve ödemeleriniz arasında buna öncelik vermelisiniz.

Kredi kartı borcunuz çoğu zaman size bir yük gibi geliyorsa kredi kartınızın limitini bankanızla görüşerek düşürmeniz mümkündür. Aidatı düşük olan ya da aidatsız bir kredi kartı edinmeniz çok akıllıca bir seçim olacaktır. Kredi kartı borcunuzu ödeyemiyorsanız bankanızla görüşerek borç yapılandırma kredisi alabilir ya da kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Unutmayın ki kredi kartınızı kullandığınız her harcama sonraki ay size borç olarak geri dönecektir.