Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişilerin tercih ettikleri ilk yöntemlerden biri ihtiyaç kredisi kullanmaktır. Ancak burada bazı önemli kriterler bulunur ve bankalar ancak bu kriterleri karşılayabilen müşterilerine kredi onayı verir. Burada önemli olan ilk kriter kredi başvurusunda bulunan kişinin sahip olduğu kredi notudur.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi kredi notunu düşürdüğü gibi buna bağlı olarak kredi onayı alınması da zorlaşır. Özellikle de kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen ve borcu nedeni ile avukatlık olan yani yasal takip altına giren kişiler isimleri kara listeye yazıldığı için asla kredi onayı alamaz. Ancak işler bu noktaya varmadan yani yasal takip altına girmeden başvuruda bulunan kişilerin kredi onayı almaları kolaylaşır.

Özellikle de borç ödeme kredisi kullanan kişilere bankalar daha kolay kredi onayı verir. Bunun en önemli nedeni kredi ile borcun kapatılarak kişinin risk oranının düşmesi ve bu sayede kredi not ortalamasının yükselmesidir. Bu kredilerde banka kredi kartı borcu için onay verilmesi durumunda ilgili tutarı direkt olarak borcu olan kredi kartına yatırır ve bu sayede borç ödenmiş olur.