Kredi kartı borcunu ödeyemeyen birçok kimsenin sorduğu sorulardan bir tanesi de borç ödenmediği zaman ne olacağı üzerine oluyor. Öncelikle kredi kartı borçlarınızı asgari tutarda ödeyebileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Ancak durumunuz bundan daha kötü ise bir dizi olumsuzluklarla karşılaşmanız mümkündür.

Asgari Tutarı Ödeyemezseniz…

Kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarı, dönem borcunun en az ödenmesi gereken miktarına karşılık gelir. Eğer bu miktarı bile ödemeye gücünüz yoksa borcunuz birikir ve yüksek faiz oranları ile karşı karşıya gelirsiniz.

Birinci senaryoda kredi notunuz düşer ve beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alamazsınız. Tabi ki bu durum yasal takibe girdiğinizde ve yasal takibi aşamadığınızda gerçekleşir.

Ödeyemediğiniz her tutar size fazladan faiz olarak geri döner ve geri dönüşü olmayan bir noktaya kadar bu şekilde gidersiniz. Sonunda borcunuzu hiç ödeyemez hale gelirsiniz ve elinizdeki en iyi seçene yapılandırma olur.

Bütün bankalarda geçerli olmak üzere asgari tutarın 15 gün ödenmemesi durumunda kartınızı kullanıma kapatılır.

Ödemenizi 3 ay boyunca yapamamışsanız bankadan aranırsınız ve size ek 7 günlük süre verilir. Eğer bir yerden toplu bir para bulamamışsanız, yüksek miktardaki bu borcu 7 günlük sürede ödemenize imkan yoktur demektir. Bu durumda borcu yapılandırmaktan başka çareniz yoktur.

Yasal Takibin Başlaması

Eğer borcunuzu hala ödeyememişseniz ve yapılandırma için de başvurmamışsanız, yasal takibe girmişsiniz demektir.

Bu aşamadan sonra banka devreden çıkar ve banka avukatları devreye girer. Avukat aracılığı ile aranırsınız ve avukat ödeme durumunuz ile ilgili sizden bilgi alır. Avukatlar tarafından borcunuzun tamamını ödemeniz için size 3 aylık süre tanınır.

Eğer bu sürede de borcunuzu ödeyemezseniz, icra işlemleri başlatılır. Avukatlık ücretleri, dosya masrafları ve bilirkişi ücretleri ödemenize ek olarak sizlere yüklenir ve bu ücretleri de ödemek zorunda kalırsınız.

İcra süreci sonunda, mal varlıklarınıza ya da değerli eşyalarınıza el koyulabilir. Eğer size ait bir eviniz varsa evinize haciz gelebilir. Sigortalı bir işte çalışıyorsanız maaşınızdan gelirinizin üçte biri kadar kesinti yapılır.

Borçlarınızı sonunda hapse girme durumu yoktur. Ancak dikkat edilmesi gereken küçük bir nokta var. Haciz işlemlerinden sonra eğer alınacak bir şeyiniz yoksa avukatlar size borçlarınızı yapılandırmak için bir kağıt imzalatmaya çalışabilirler. Bu kağıdı imzaladıktan sonra borçlarınızı öngörülen sürede ödemezseniz, hapse girebilirsiniz.