Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır?

Paying credit card for purchases

Kredi kartı borcunuz sınırınızı aştıysa ve borcunuzu artık kapatmak istiyorsanız izlemeniz gereken adımlar vardır. Kredi kartı borcunuzu nasıl kapatabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline geldi. Artık kredi kartımız olmadan cüzdanımızda bir şeyler eksikmiş gibi hissediyoruz. Fakat aslına bakarsanız kredi kartının hem gerekli hem de gereksiz olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kredi kartı ayın son günlerinde paramız suyunu çekmeye başlayınca ve fakat mutlaka almamız gereken bir şey olduğunda yardımımıza koşan bir karttır. Ayrıca hiç beklenmeyen sürpriz bir durumla karşılaştığımızda da bir ödemeyi yapabilmemizi sağlamakta.

Bir kampanya, indirim, fırsat ve kaçıramayacağımız benzeri bir avantajlı durum karşımıza çıktığında yine kredi kartıyla ödeme yapabiliyoruz. Ancak bazen sınırı aştığımız hâller olabiliyor. Limitimizi aşabiliyoruz. Gereksiz harcamalar yapabiliyoruz. Abartılı alışverişler yapabiliyoruz. Bu durumlarda kredi kartı borcu alıp başını gidebiliyor. Sizin kredi kartı borcunuz da bu durumdaysa ve artık borcunuzu kapatarak bu kredi kartından kurtulmak istiyorsanız yazımızı okuyarak bunu nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Kapatılır?

Kredi kartı borcunuzu kapatmak için öncelikle toplam borcunuzu öğrenin. Sonra da bu borcunuzu hiç harcama yapmadan ve kartınızı kullanmadan nasıl yapacağınızı hesaplayın. Yani kredi kartınızı, borcunuzu kapatana kadar kullanmadığınız takdirde aylık ne kadar ödemeniz olacağını hesaplayın. Hatta bu konuyu bankanızla görüşün.

Bankayla görüştüğünüzde size bir ödeme planı çıkarılabilir. Eğer ödeme planında yer alan taksitler ödeyebileceğiniz düzeyde ise bu ödemeleri gerçekleştirerek kredi kartı borcunuzu kapatmanız mümkündür.. Eğer taksitler size yüksek geliyorsa bankanızla görüşerek size uygun bir ödeme planı çıkarılmasını isteyebilirsiniz.

Bankalar müşterilerine kredi kartı borcu kapatma kredisi, borç kapatma kredisi ve borç yapılandırma kredisi adı verilen krediler de vermektedir. Kredi kartı borcunuzu taksitlendirme ile kapatamazsanız kredi kartı borcu kapatma kredisi alarak borcunuzu kapatmanız mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Bankalardan Neden Kredi Çıkmıyor?

Kredi kartları kullanırken son derece zevkli ve eğlenceli anlar yaşamanızı sağlayan ve fakat sonraki ay ekstre borcu ödeme sırasında çok sıkıntılı anlar yaşatabilen kartlardır. Bu yüzden kart borcunuzu kapattıktan sonra limitinizin düşürülmesini talep edebilirsiniz. Eğer limitiniz düşürülmüyorsa kartınızın kapatılmasını talep edebilirsiniz. Bu kart yerine size düşük limitli ve yıllık kullanım ücreti olmayan bir kredi kartı çıkarılmasını isteyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.