Kredi kartları dünyanın en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer almakta olup harcamaların 45 gün ötelenmesini sağlaması ve senetsiz taksit yapılmasını sağlaması nedeni ile ülkemizde de çok sık kullanılmaktadır. Ancak kredi kartlarının bilinçsiz kullanımı ne yazık ki bir süre sonra büyük bir borç batağına saplanılmasına da neden olabilmektedir.

Bu nedenle kredi kartı kesinlikle bilinçli kullanılmalı, o ay kredi kartı ekstresi tam olarak ödenemediyse yani sadece kredi kartı asgari borç ödeme tutarı yatırıldıysa bu durumda borç tamamen sıfırlanana kadar kredi kartı bir daha harcamalar için kullanılmamalıdır. Bazen ise kredi kartı borcunun küsuratlı olması durumunda kredi kartının fazla yatırılması gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Peki, kredi kartı borcu fazla yatırınca ne olur?

Eğer o ay ki kredi kartı borcunu fazla ödeme söz konusuysa bu durumda banka bir sonraki kredi kartı ekstresine sizin için fazla ödeme yani alacak yansıtır. Yani 20 lira fazla yatırdıysanız bir sonraki kredi kartı hesabınız 20 lira alacak ile başlatılır ve yaptığınız ilk harcama bu alacaktan düşürülerek borçlandırılırsınız.