Kredi Kartı Borçlarını 72 Ay Yapılandıran Bankalar

Notlu Risk Raporu Almak Ne Kadar ?
Notlu Risk Raporu Almak Ne Kadar ?

Kredi kartı borcunuz varsa bu borcunuzu 72 ay yapılandırmanız mümkündür. Kredi kartı borçları 2017 yılında 72 ay yapılandırılabilmektedir. Eğer kredi kartı borcunuz varsa borcunuzu nasıl 72 ay yapılandırabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı borcu olan çok sayıda müşteri vardır. Bu müşteriler kredi kartı borçlarını ödeyememektedirler. Çünkü kredi kartı borcu az iken ödememişlerdir. Daha sonra bu borcun üstüne gecikme faizi gelmiştir. Dolayısıyla borç katlanmıştır ve kredi kartı sahibi bu borcu hiçbir şekilde ödeyemeyecek duruma gelmiştir. Buna bir çözüm arayan ekonomi koordinasyon kurulu sonunda bir toplantı yaparak borcu bu müşterilerden tahsil etmenin yolunu bulmuştur. Sonunda kredi kartı borçlarının 72 ay yapılandırılmasına karar verilmiştir.

Türkiye’de kredi kartı borcu olan kişi sayısı çok fazladır. Özellikle kredi kartı borcu yüzünden kara listeye giren çok sayıda kişi vardır. Bu borçların toplamı yaklaşık 17,5 milyardır. Bu yapılandırma sayesinde bu miktarda borcun tahsil edilmesi mümkün olacaktır. Çünkü bankalar için borçların tahsil edilmesi, üstüne faiz uygulanmasından ve tahsil edilmemesinden çok daha iyidir. Bu yüzden bankalar müşterilere uzun vadeli ödeme planları sunmayı tercih etmektedirler.

Kredi Kartı Borcunu 72 Ay Yapılandıran Bankalar

Bankalar Birliği Denetleme Kurulu (BDDK) bu yapılandırma konusunda son kararı veren kurumdur. 72 aylık yapılandırma planı sayesinde kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak elbette bu yapılandırma hakkından yararlanabilmeniz için bazı koşulları sağlamanız gerekmektedir. Kredi kartı borcu 72 aylık yapılandırma işlemi yapan bankaların başlıcaları Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, TEB, QNB Finansbank, Denizbank ve benzeri bankalardır.

Kredi kartı kullanmak son derece dikkatli olmayı ve planlı harcamalar yapmayı gerektirir. Eğer harcamalarınız boyunuzu aşarsa bu durumda borcunuzu ödemeniz zorlaşacaktır. Bir ekstre dönemi, iki ekstre dönemi derken borcunuzu geciktirdiğinizde bu borcunuza gecikme faizi uygulanacaktır. Borcunuz ödeyemeyeceğiniz kadar artacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Nasıl Kredi Alırım?

Kredi kartı borcunuzu 90 gün ödememeniz hâlinde kredi kartınız kullanıma kapatılacak ve hesaplarınıza bloke konulacaktır. Yani kredi kartı borcunuzu geciktirmemeniz hem kredi notunuzun düşmemesi için hem de kredi kartınızın kullanıma kapatılmaması için gereklidir. Bankalar da sizin borçlandığınız bu parayı sizden almak isterler. Bu yüzden borcu, sizin ödeyebileceğiniz taksitlere bölerler. Ancak 72 aylık yapılandırmadan borcunuz bankalar tarafından taksitlendirilmektedir. Yani borcunuzu sizin istediğiniz tutarlarda ödemenize imkân yoktur.

72 aylık kredi kartı borcu yapılandırmasından yararlanabilmeniz için sizin bizzat banka şubesine başvurmanız gerekmektedir. Borcunuzun uzun vadeli olarak taksitlendirilmesi için daha önce borcunuzun taksitlendirilmemiş olması gerekiyor. Eğer bu borcunuzu daha önce taksitlendirip de ödemediyseniz bu durumda 72 aylık yapılandırmadan yararlanmanız mümkün değildir. Yapılandırılan borcunuzun taksitlerini ancak bankanın belirlediği tarihlerde ve tutarlarda ödemeniz şarttır.

Kredi kartları göründükleri kadar avantajlı ve şirin olmayabilirler. Bu yüzden onları çok akıllıca kullanmanız ve borçlarınızı zamanında ödemeniz gerekmektedir. Kredi kartlarınızı kullanırken uygulanan faizlerden de haberdar olmanız yararınıza olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.