Kredi kartı borcu olanlara öneri niteliğinde sunulabilecek ilk şey ödeme gücü olmayan kişilerin bankalarına bunu bildirmesi gerektiğidir. Kredi kartı edinilen banka müşteri kaybı yaşamamak adına kişiye taksitli ödeme olanağı sunacak ya da borcu yapılandıracaktır. Bu durum kişilere uzun vadeli ödeme olanakları sunarak rahatlamalarını sağlayacaktır. Borç yapılandırmalarının ve kredi kartı borç mağdurlarına çözüm olacak işlemlerin detayları yazımız içerisindeki alt başlıklardan öğrenebilirler. Platformumuz içerisinde yer alan diğer yazılarımız:

Hesap Kesim Tarihine Yönelik Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap kesim tarihi kredi kartının bir aylık kullanımı sonrası, aylık taksitin ödenmesi için belirlenen tarihtir. Hesap kesim tarihi ay içerisinde elinize en çok nakit girişinin oluştuğu tarih olarak belirlenmelidir. Hesap kesim tarihi aylık ödemeye elverişli bir tarihte olmayan, kredi kartı borcu bulunan kişiler şu yolu izlemelidir:

 • Hesap kesim tarihinizi maaş aldığınız güne ya da ay içerisinde elinize en çok nakit para geçen tarihe uygun olarak güncellenebilir.
 • Güncelleme için kredi kartı aldığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasını öğrenip arama gerçekleştirilerek, müşteri temsilcisine bağlanılmaktadır.
 • Müşteri temsilcisine maaş aldığınız gün belirtilerek, hesap kesim tarihinin bu güne uygun olarak değiştirmesi talebinde bulunulmaktadır.
 • Hesap kesim tarihinin güncellenmesi ile ödeme ay içerisinde parasal olarak en yeterli olunan koşulda talep edilecek ve borç bakiyenizde azalma sağlanabilecektir.

Kredi Kartı Ekstresi İncelemenin Önemi

Kredi kartı ekstresi bilgileri her ay düzenli olarak incelenmelidir. Kredi kartı borcu olan kişiler hesap kesim tarihi sonrası yaptıkları harcamaları ve bir sonraki hesap kesim tarihine ne kadar gün kaldığını bu belge ile görebilmektedir. Bu belgeyi incelemek borç bakiyesinin artışını durdurmak adına önem taşımaktadır. Kart ekstresine bakıldığında hesap kesim gününün yaklaştığı görülüyor ise ödeme limiti önceden hazırlanmaya başlanmalıdır. Bu inceleme ile gününde ödeme gerçekleştirilir ve borç bakiyesinde artış oluşmaz. Belge incelenmez ve hesap kesim günü geçirilirse borç bakiyesinin üstüne ek olarak gecikme faizi işlenecektir. Borç bakiyesi yüksek olan kişiler faiz uygulamalarından korunma amacı ile kredi kartı ekstresini her ay incelemedir.

Dönem Borcu Ödemesi Kullanarak Avantaj Sağlanması

Dönem borcu iki ay ya da üç ay boyunca hesap kesim ücretinin ödenmemesi durumunda istenmektedir. Bu uygulama bir avantaja da dönüştürülebilmektedir. Borç bakiyesini ödeyemeyecek durumda olan kredi kartı borç mağdurlarına çözüm olarak, iki ay boyunca ödemelerini yapmamışlar ise dönem borcu seçeneği sunulmaktadır. Bu süre zarfını da nakit teminlerini sağlamak amacı ile kullanabilmektedirler. Hesap kesim ücretini karşılayacak nakit paraya sahip olmayan kişi bir ay daha ödeme yapmama yoluna giderek, nakit temini gerçekleştirdiği anda dönem borcunun ödemesini gerçekleştirebilmektedir. Bu yol ile borçlu, hem zaman kazanmış olur hem de dönem borcunu kapatarak, kredi kartı borç bakiyesini azaltmayı gerçekleştirir. Dönem borcunun, ikinci hesap kesim tarihinden 10 gün sonra ödenmesi gerekmektedir.

Borç Yapılandırma İçin Bankaya Başvurmak

Borç yapılandırma işlem talebi için kredi kartı aldığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak talepte bulunabilirsiniz. Borç yapılandırması dönem borcunu ödeyemeyen kişiler ve aynı zamanda asgari tutar limitini dahi ödeyemeyen kişiler için de yapılabilmektedir. Borç yapılandırma talebi için şu yol izlenmelidir:

 • Kredi kartı bulunan bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayıp, müşteri temsilcisine bağlanılması istenmelidir.
 • Müşteri temsilcisine borç yapılandırması yapmak istenildiği belirtilmelidir.
 • Daha sonra kayıt alınır ve kredi kartları risk birimi kişi ile telefon yolu ile iletişime geçmek amacı ile geri arama gerçekleştirecektir.
 • Risk birimi ile görüşmede hangi tutarlarda aylık ödeme yapılabileceği ve ne kadar sürede yapılabileceği konuşularak yeni bir ödeme planı hazırlanır.
 • Borçlunun hesap kesim ücretleri artık yeni tutar ve yeni vade olanağı üzerinden ödenmeye devam edilebilecektir.

Kredi Kartı Borcu Olanlara Çözüm Borç Transferi Nasıl Gerçekleştirilir

Borç transferi talebinde bulunmak için birden çok kredi kartı borcuna sahip olmanız gerekmektedir. Birden çok bankadan kredi kartı alınmış ve bu kartların aylık taksitleri ödenememiş olabilmektedir. Bu durumda, kredi kartı borç mağdurlarına çözüm, bankalardan birini tercih edip o bankaya borç transferi başvurusunda bulunulması olarak gösterilmektedir. Transfer işlemini şu aşamalar ile gerçekleştirebilirsiniz:

 • Seçilen bankanın şubesine gidilir ve tüm kredi kartları borçlarının tek bir çatı altında seçilen bankada yapılandırılması talep edilir.
 • Seçtiğiniz banka bu talep sonrası tüm kredi kartı borçlarınızı tek bir borç hesabı çatısında yapılandırır ve taksitli ödeme planı oluşturur.
 • Kimlik, maaş belgesi, diğer kredi kartları şubeye giderken kişinin yanında olmalıdır.
 • Hesaplar birleştiğinde ödeme artık tek bir bankaya aylık taksitler ile ödenecektir.
 • Seçtiğiniz bankanın kredi departmanı bireysel müşteri temsilcileri size en uygun ödeme planını, şubede oluşturacaktır. Ödemeler artık tek bir hesaba tarafınızca yapılacaktır.