Kredi kartı borcu olan kişilerin kredi kartı son ödeme tarihi içerisinde borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Kredi kartı toplam borç tutarını yatıramayan kişilere sunulan bir kolaylıkta kişinin isterse kredi kartı asgari ödeme tutarı rakamını yatırmaktır. Kredi kartı asgari ödeme borcu yatırılmazsa bu durumda banka kredi kartını kullanıma kapatır yani kredi kartı blokesi konulur. Peki, kredi kartı blokesi nasıl kalkar?

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartının bloke edilmesi demek ne yazık ki kredi kartının kullanıma kapatılmasıdır. Bu nedenle bloke olan kredi kartı ile alışveriş yapılması kesinlikle mümkün değildir. Kişinin bunun için kredi kartı blokesinin kaldırılması için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Aksi durumda kredi kartının kullanılmasına banka tarafından asla izin verilmez.

Kredi kartı blokesinin kaldırılması için tek yapılması gereken kişinin ödemekle yükümlü olduğu borcu bankaya yatırmasıdır. Eğer kişi ilk defa borcunu geciktiriyorsa borcu ödediği anda anında bloke kaldırılır ve kişinin cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderilerek bilgilendirmede bulunulmaktadır.

Kredi Kartı Blokesi Ne Zaman Kalkar?

Kredi kartı blokesinin açılma süresi enelde 1 iş günü ile sınırlandırılmaktadır. Ancak kişinin sürekli olarak kredi kartı borcunda gecikmeler yaşanması durumnuda banka kredi kartı iptali kararı da verebilmekedir. Bu durumda kişinin kredi kartı kullanıma kapatılır ve iptal edilir. Kredi kartı iptali olursa kişinin kredi kartının yeniden kullanıma açılması söz konusu değildir.

Buna ek olarak kredi kartı blokesi ile kredi kartı iptali aynı değildir ve bunun arasındaki farkın bilinmesi gerekir. Kredi kartı iptali olursa kişinin yeniden kredi kartı başvuru formu doldurularak yeniden kredi kartı alma sürecini başlatılması gerekir.