Kredi kartı kullanan kişilerin yaşadıkları sıkıntılardan biride çeşitli nedenlerle kredi kartının bloke olması sorunudur. Bu gibi durumlarda kişinin sorunun çözümü için ilgili kredi kartı platformunun sahibi olan banka ile iletişime geçerek kredi kartı bloke kaldırma başvurusunda bulunması gerekir.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

Kredi kartının bloke olması için farklı pek çok sebep bulunur. Bunlardan ilki kişinin bankasını arayarak kredi kartım çalındı ya da kredi kartım kayboldu şeklinde beyanda bulunmasıdır.

Kredi kartının çalınması, kaybolması ya da kredi kartı bilgilerinin kopyalanması gibi kişinin kendi bilgisi dışında kredi kartının kullanılma riskinin bulunması durumunda banka hemen kredi kartı blokesi işlemini gerçekleştirerek kartı kullanıma kapatır. Burada amaç kredi kartı sahibini korumak ve onun rızası dışında kartından hiçbir harcama yapılmaması konusunda müşterisini güvence altına almaktır.

Kredi Kartı Bloke Olunca

Kredi kartının bloke nedenleri arasında rastlanılanlardan biride kişinin kredi kartı borcunu ödememesidir. Kişinin kredi kartı son ödeme tarihi geçmesine rağmen kredi kartı borcunu ödememesi durumunda kredi kartı hemen bloke edilerek kullanıma kapatılır.

Bir başka nedende kişinin 3 kredi kartı ekstre süresi boyunca kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırmasıdır. Bu durumda da yeni çıkarılan yasalar gereği kişinin kredi kartı borcu batağına düşmesinin engellenmesi amacı ile kredi kartı bloke edilerek borcunu kapatana kadar kartını kullanması engellenir.

Kredi Kartı Bloke Süresi 

Bankaların uyguladığı belirli bir kredi kartı bloke kaldırma sorunu bulunmamakla beraber kişinin bloke nedenini ortadan kaldırması ile beraber hemen kredi kartı kullanıma açılır. Yani kredi kartı borcu nedeni ile kredi kartı blokesi konulduysa bu durumda kişinin kredi kartı borcunu ödemesi durumunda kart en geç 3 iş günü içerisinde kullanıma tekrar açılmaktadır.