Kredi kartı almak isteyen kişilerin bankalarca aranılan kredi kartı almak için gerekli şartlar ve koşulları taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerce yapılan kredi kartı başvurusu reddedilmektedir. Peki, kredi kartı başvurusu neden reddedilir?

Kredi Kartı Başvuru Red Sebepleri 

Kredi kartı almak istiyorum diyen kişilerin bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Bunlardan en önemlileleri kredi kartı başvuru formu doldurmak isteyen kişilerin:

  • Reşit olmak yani 18 yaşını doldurmak (bazı durumlarda öğrencilere kredi kartı ürünleri içerisinde bu kural esnetilebilmektedir)
  • Kredi kartı başvuru formu dolduracak olan kişinin bankaya ibraz edebilecek bir düzenli gelir belgesine sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle çalışmayana kredi kartı verilmesi ya da ev hanımlarına kredi kartı verilmesi ne yazık ki bu kişilerin bir gelir belgesi sunamamaları nedeni ile mümkün değildir.
  • Düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin de kredi kartı onayı almaları son derece zordur. Özellikle de yüksek rikli kredi notu ortalaması olan kişiler ile kredi notu 1100 puan ve altında olan kişilerin kredi kartı reddi sonucu ile karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır.
  • Kara listede olanlara kredi kartı veren bankalar bulunmadığı gibi kredi sicilinin bozuk olması da kredi kartı almayı engelleyen bir durumdur. Hatta çoğu zaman kara listeden çıkmak ya da çıkarılan kara liste affı hakkından yararlanmak dahi kredi kartı onayı alınması ihtimalini düşürmektedir.