Kredi kartı başvurunuz red mi edildi? Bunun pek çok nedeni olabilir. Kredi kartı başvurunuzun neden reddedildiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı kullanımı hem ülkemizde hem de dünyada son derece yaygın olmakla birlikte internetin gelişmesiyle birlikte kullanım hacminde de ciddi bir artış görülmüştür. Sadece birkaç dakika içinde evden çıkmadan yüklü miktarda alışveriş yapma imkânının yanı sıra cazip reklamlar, belli dönemlerde ortaya çıkan kampanyalar ve insanların her daim ilgisini çeken indirimler düşünüldüğünde kredi kartı kullanımı için birçok teşviğin söz konusu olduğu ortadadır. Bununla birlikte günümüzde kredi kartı almak kolay görünse de bankalar açısından ciddi bir konu olmasının da etkisiyle ince elenip sık dokunan ürün ve hizmetler arasında yer almaktadır.

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartı başvurusunda bulunmak oldukça kolaydır. Bunun için ilgili bankanın internet sitesine girmek, mobil uygulamasını indirmek, en yakın şubesine gitmek ya da SMS göndermek yeterlidir. Banka tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında kredi kartı çıkacaktır ya da kişinin başvurusunun olumsuz yanıtlandığına dair bir bilgi mesajı ile süreç son bulacaktır.

Her şeyden önce bankaların her isteyene kredi kartı verdiğini söylemek son derece yanlış bir genelleme olur. Evet, bankalar kredi kartı kullandırma ve kredi kartı sağlama konusunda hevesli işletmelerdir. Çünkü bu ürün ve hizmetlerini sunarak insanların olabildiğince çok kullanmalarını sağlamaları ve her kullanımdan da para kazanmaları gerekir.

Bankalar, kişilerin kredi kartı kullanmaları halinde o işletmeden belli bir oranda kazanç sağladıkları gibi müşterilerinin kredi kartı ile yapılan harcamalar sonrasında ödemede güçlük çekmeleri halinde ortaya çıkan gecikmelerde de faiz ücreti alırlar.

Kredi Kartı Başvurusu Reddedilme Nedenleri

Genel olarak bankaların kredi kartı başvurularının reddetmesinde ilk ortaya çıkan unsur kişinin yetersiz kredi puanına sahip olmasıdır. Eğer kişi, yeterli kredi puanına sahip değilse yani bankalar tarafından riskli görünen sınıfa giriyorsa bu durumda kredi kartı başvurusu olumsuz yanıtlanabilir.

Diğer yandan kredi puanının yeterli olmasına karşın aylık geliri yeterli değilse de banka kredi kartı vermek istemeyebilir. Çünkü kişinin yapacağı harcamaların sonrasında kredi kartı ekstresini ödeyemeceği ve bankanın parasını almakta zorlanacağı öngörülür.

Kişinin hiç kredi kartının olmaması bankalar tarafından şüpheyle yaklaşmaya neden olan unsurlar arasında gösterilmektedir. Çünkü kişinin hiç kredi kartı almaması diğer bir ifadeyle hiçbir bankanın kişiye kredi kartı vermemesi anlamına da gelebileceği için bu durum üzerinde durulması gereken konular arasında gösterilir.

Geçmiş dönemlerde kişi kredi kartı kullanmışsa bu kredi kartı ile nasıl bir geçmişe sahip olduğu bankalar tarafından dikkatle incelenir. Eğer kişi, kredi kartı ekstresi ile birlikte ortaya çıkan borcu zamanında ve düzenli olarak ödeyen biriyse bu durumda banka kredi kartı vermek isteyecek isteyecektir. Aksi halde olası sorunları en başından önlemek için kredi kartı vermek istemeyebilir.