Kredi notunu etkileyen faktörler çok sayıda olup bu faktörlerden bazıları uzun vadede kredi notunu olumlu ya da olumsuz etkilerken bazı faktörler ise kısa vadede not ortalamasının yükselmesine ya da düşmesine neden olmaktadır. Bunlardan biri de kredili ürünlerin kullanım sıklıkları ve bu ürünlere ait olan ödemelerin düzenidir. Peki, kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi?

Kredi Kartına Başvuruda Bulunmak Kredi Notuna Etki Eder Mi?

Kredi kartına başvuruda bulunmanın kredi notuna olumlu bir etkisi vardır. Çünkü bankalar kredi notu hesaplaması yaparken müşterilerinin kredili ürünleri kullanım alışkanlıklarını da incelemektedir. Kredili ürünleri sık kullanan ve kullandığı ürünlerin ödemesini düzenli yapan kişilerin kredi notu ortalaması yükseltilmektedir. Ancak bunun tam tersi olan durumlarda yani kredi kartı borcu ödemesini geciktiren kişilerin not ortalaması aşağıya çekilmektedir.

Kredi Kartı İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kartı kullanmak isteyen kişilerin bankadan onay alabilmeleri için mutlaka belirli bir kredi notu ortalaması skoruna sahip olmaları gerekir. Kredi notum sıfır diyen kişilerin ne yazık ki kredi kartı onayı almaları son derece zordur. Bu nedenle kişinin önce kredi notu yükseltme taktikleri uygulanarak not ortalamasının biraz yukarı çekilmesi gerekir.

Kredi Kartı Yapılandırma / Taksitlendirme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı borcunu gecikmeye düşmeden taksitlendirmek kredi notu üzerinde hiçbir olumsuzluk yaratmayacaktır. Ancak kredi kartı borcu nedeniyle gecikmeye düşen ya da hakkında banka tarafından yasal takip başlatılan kişilerin kredi notu olumsuz etkilenir.