Kredi Kartı Başvurum Neden Reddedildi?

Giyim, elektronik, dekorasyon, mobilya, eğitim, sağlık ve daha birçok sektörde yaptığımız alışverişlerde, peşin ödeme yerine çoğu zaman kredi kartı ile taksitli ödeme yoluna başvururuz. Türkiye’de özellikle gençler arasında kullanımı oldukça yaygın olarak kullanılan kredi kartı kullanımı, bir çoğumuzda üniversiteye başladığımız yıl başlıyor. Oysa ki düzenli bir geliri olmayan biri için kredi kartı borçlarının düzenli ödenmesi bir hayli zordur. Çalışan kişiler de birden fazla kredi kartı kullanmaya devam ederken, düzenli bir geliri olsa bile kredi kartı borçlarının ödemesini düzenli yapmakta zorlanırlar.

Ülkemizde ne yazık ki kredi kartları, nakit para harcar gibi görünmüyor ve bir sonraki ay borcu ödenmeyecekmiş gibi bilinçsiz kullanılıyor. Durum böyle olunca da, kredi kartı ödemeleri gecikmeye başlıyor.Bu da finansal durumunuza ve kredi notuna olumsuz yansıyor ve ilerleyen zamanlarda yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden oluyor. “Kredi kartı başvurum neden reddedildi?” diye düşünüyorsanız, Findeks sayfasından kredi notunuzu sorgulamalısınız.

  • Kredi notunuzun düşük olması, başvurularınızın reddedilmesinde önemli bir etmen. Kredi notunuz 1400’ün altındaysa başvurularınızın reddedilme ihtimali oldukça yüksek.
  • Ayrıca kısa süre aralıklarla yapılan başvurular da bankalar tarafından bir risk olarak algılanır ve bu da kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olur.
  • Düzenli bir gelirinizin olmaması, reddedilen kredi ve kredi kartı başvurularında önemli bir etkendir. 6 aydan uzun süredir düzenli bir işte çalışmıyorsanız, kredi kartı başvurunuz reddedilecektir.
  • Başvurduğunuz kredi miktarı ya da kredi kartı limitine oranla düşük bir geliriniz varsa başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir.
  • Geçmişte bankalarla yaşadığınız sorunlar, ileride tekrar karşınıza çıkar. Yıllar önce ödemediğiniz borçlar yüzünden kredi ya da kredi kartı borçlarınız yasal takibe alındıysa ve avukata verildiyse, sonrasında borcunuz kapansa bile kara listeye alınırsınız. Bu da kredi kartı başvurularının reddedilmesinde önemli bir etkendir.

Var olan borçlarınızın maaşınıza oranla yüksek olması, yeni bir kredi kartı başvurusunun reddedilmesine neden olur. Önceden aldığınız kredi kartlarının borçlarını ödemekte zorlanırken, bir yenisini daha almak size mantıklı gelse de, bankalar bunu bir risk olarak görürler ve size yeni bir kredi kartı daha vermeye çekinirler. Bu nedenle, yeni bir başvuru yapmadan önce, var olan borçlarınızı kapatmakta ya da azaltmanızda yarar var.

Ödemeye devam ettiğiniz bir kredi borcunun bulunması, yapacağınız kredi kartı başvurusunun reddedilmesine neden olabilir. Bizim önerimiz, herhangi bir başvuruda bulunmadan önce, Findeks adresinden kredi notunuzu sorgulamalısınız. Yine aynı sayfada, bankalara olan toplam borçlarınız da yazmaktadır. Bu borçları kapatmalısınız. Aksi takdirde yeni başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır. Tüm bunlara rağmen yeni bir kredi kartı başvurusu yaptıysanız ve reddedildiyse, tekrar bir başvuru yapmadan önce bir süre beklemelisiniz. Sürekli tekrarlanan kredi kartı başvuruları, kredi notunuzun daha fazla düşmesine ve bir sonraki başvuruların da olumsuz sonuçlanmasına neden olur.