Kredi Kartı Bağımlılığımdan Nasıl Kurtulurum?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı bağımlılığı son yıllarda pek çok kişinin yakalandığı yeni nesil bir bağımlılık türüdür. Hatta bunlara alışverişkolikler adı da verilmektedir. Kredi kartı bağımlısı iseniz ve bu bağımlılıktan kurtulmak istiyorsanız yazımızı okuyun.

Kredi kartı bağımlılığı son zamanlarda pek çok kişinin yakalandığı bir bağımlılık türüdür. Bu bağımlılık yüzünden kazandığı tüm parayı alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda harcayan insanlar bulunmaktadır. Üstelik evden çıkmadığı zamanlarda kredi kartının tüm limitini e-ticaret sitelerinden yaptığı alışverişlere harcayan insanlar da vardır. Bu kişiler bağımlı durumdadırlar.

Kredi kartı bağımlısı olduğunun farkında olmayan ve fakat alışveriş yaptığında çok mutlu olan insanlar da vardır. Bu insanlar kredi kartlarından ayrılamazlar. Kredi kartları olmadan bir yaşamları olabileceğini yani yaşamlarını sürdürebileceklerini düşünemezler. Kredi kartı bağımlısı olup olmadığınızı anlayabilmeniz için kredi kartınız olmadan yaşamınızı sürdürüp sürdüremeyeceğinizi kendinize sormanız gerekir.

Şimdi kredi kartınızı kapatırsanız yaşamınızı sürdürebilir misiniz? Eğer bu soruya “Hayır.” cevabını vermekte zorlanıyorsanız kredi kartınızı kullanma amacınızı sorgulamanız gerekir. Kredi kartı bağımlıları zaten yeni kıyafetleri, eşyaları ve ürünleri olmasına rağmen yeni şeyler almak isterler. Evlerinde yeni ve etiketli pek çok şey bulunur. Ancak buna rağmen alışveriş yapmadan duramazlar. Eğer siz de kredi kartı bağımlısı iseniz ve bu bağımlılıktan nasıl kurtulacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okuyarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

  1. Kredi Kartınızı Kapatın

Kredi kartı bağımlılığından kurtulabilmeniz için atmanız gereken ilk adım kredi kartınızı kapatmaktır. Çünkü kredi kartınızla alışveriş yapma eyleminize son vermeniz için kredi kartınızı kapatmanız gerekir. Kredi kartınızın borcunun olması kredi kartınızı kapattırmanızı engellemez. Bu yüzden bankanızla görüşerek kredi kartınızın kapatılmasını talep edebilir, kalan borcu ilerleyen aylarda gelecek ekstreler doğrultusunda ödeyebilirsiniz. Bunu yaptığınızda kredi kartınızla vedalaşmış olursunuz. Böylece kullanmak istediğinizde kullanamayacağınız için bağımlılığınızdan kurtulmak adına önemli bir adım atmış olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Kredi Notu Düşük Olanlara Hangi Banka Kredi Kartı Veriyor?

2. Daha Fazla Alışveriş Yapmayın

Kredi kartınızı kapatmanız sizde öncelikle bir değişim yaratacaktır. Çünkü kredi kartı kullanma alışkanlığınıza veda etmek zorunda kalacağınızı hissedeceksiniz. Bu durumda daha fazla alışveriş yapamayacağınız gerçeğiyle yüzleşeceksiniz. Ancak pes etmemelisiniz. Çünkü alışveriş yapmaya ihtiyacınızın olmadığını görmeniz için biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

3. Yeni Kredi Kartı Alma Talebinde Bulunmayın

Kredi kartınızı kapattınız. Daha fazla alışveriş yapmamanız gerektiğini öğrendiniz. Şimdi yapmanız gereken şey yeni bir kredi kartı alma talebinde bulunmamanız gerektiğidir. Bankaların kredi kartı fırsatlarından, kampanyalarından ve tekliflerinden biraz uzak kalmak borçlarınızı kapatmanızı ve paranızı cebinizde tutmayı size öğretecektir.

4. Kredi Kartının Kullanım Amacını Öğrenin

Kredi kartınızla vedalaştıktan sonra ve daha fazla alışveriş yapmaya ihtiyacınız olmadığı gerçeğiyle yüzleştikten sonra ayrıca yeni kredi kartı talebinde bulunmamak için kendinizi ikna ettikten sonra yapmanız gereken şey kredi kartının kullanım amacını öğrenmektir. Kredi kartınızla alışveriş yapmak çok keyifli olabilir. Ancak kredi kartının asıl amacı acil ve kısa süreli ihtiyaçlarınızı ertelemektir. Yani ay içinde çıkan sürpriz ve anî ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere kullanabileceğiniz ve limitinin maaşınızdan düşük olması gereken bir karttır.

Taksitli alışverişlerinizde kullanmak istiyorsanız kartınızın limitini yükselterek taksitli alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kredi kartınızı bu gibi amaçlar dışında kullanmanız sizde alışveriş ve kredi kartı bağımlılığı yaratacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.