Tüketicilerin finansman ihtiyacına yönelik hizmet sunan kuruluşların başında bankalar gelmektedir. Bankalar, tüketicilerin sunmuş olduğu finansman desteğini farklı ürünlerle sunmaktadır. Günümüz finans kuruluşu bankalardan tüketiciler tarafından en çok tercih edilen bankacılık ürünü şüphesiz kredi kartlarıdır.

Kredi Kartı Başvurusu

Kredi kartı almak isteyen tüketicilerin ilk yapması gereken, kredi kartı başvurusu yapmaktır.

Kredi kartı başvurusu yapmak için;

  • Banka şubesi
  • Banka internet şubesi
  • Banka mobil uygulaması
  • Banka sms başvurusu

İle yapılabilmektedir. Tüketici hangi bankanın kredi kartını kullanmak istiyorsa, o bankanın ilgili başvuru kanalını kullanarak anında kredi kartı sahibi olabilmektedir.

Kredi Kartı Limit Belirleme

Kredi kartı, bankaların tüketicinin finasna kontrolüne sunmuş olduğu avantajlı bir üründür. Kredi kartı başvurusu yapan her tüketicinin finansal durumuna göre bankaca belirlenen bir kredi kartı limiti bulunmaktadır. Banka tarafından tüketiciye sunulan bu limit, daha sonra tüketici ihtiyaçları ve talebi doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Böylelikle kredi kartının limit ve denetimi kart sahibinde olmaktadır.

Kredi Kartı Ekstresi

Kredi kartları, tüketicinin nakit para taşıma sorunu olmadan hem alışveriş hem de nakit para ihtiyacını karşılamasına olanak tanımaktadır. Kredi kartı ile bir dönem içerisinde tüketici tarafından yapılmış olan tüm işlemlerin ay sonunda banka tarafından muhasebeleştirilerek kart ekstresi oluşturulmaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı dönem içinde tüketicinin yapmış olduğu tüm harcama ve para çekimlerini kalem kalem belirtmektedir. Kredi kartı ekstrelerinde en çok merak edilen asgari ödeme tutarı kalemidir. Bu kalem kredi kartı asgari ücreti ödenmezse ne olur? dönem içinde yapılan tüm harcamalar sonrası, kart sahibin dönem sonunda ödemesi gereken en az tutarı belirtmektedir. Kartın aktif ve sorunsuz kullanımı için bu tutarın her dönem ödenmesi gerekir.

Kredi Kartı Borç Ödeme

Kredi kart sahibi tüketici harcamalardan kaynaklı dönem içerisinde ekstresine yansımış borçları zamanında ödemesi büyük önem taşımaktadır. Kredi kartı ödemelerinin zamanında yapılması, tüketicinin ilerleyen süreçte kredi, kredi kartı gibi ürün başvurularının daha kolay kabul edilmesi açısından önem taşımaktadır.

​​​​​​