Kredi kartı eğer doğru kullanırsa gerçekten alışverişinizin hızlı ve güvenli bir biçimde gerçekleşmesini sağlayan bir ödeme aracıdır. Ancak ne yazık ki ülkemizde kredi kartı kullanım bilinci tam olarak oturmuş değil. Pek çok kişi ve aileleri düzensiz kredi kartı kullanımı sonucunda oldukça ciddi sorunlar ile karşılaşabiliyor. Bu durumun ortaya çıkmasını en az insanlar kadar bankalar da istemiyor. Bu nedenle kredi kartı borç ödeme dönemi geldiğinde müşterilerinden borçlarının tamamını değil, asgari tutar kadar olan bölümünü ödemelerini istiyor.

Kredi kartı asgari tutarı öderseniz hem kartınızın o ay devam etmesini sağlar hem de ciddi borç faizlerinden kurtulabilirsiniz. Pek çok bankanın müşterilerine sunduğu kredi kartı asgari tutarın nasıl hesaplanacağı konusu ise değişkenlik göstebiliyor. Bazı bankalar toplam borcun yüzde 20, bazıları yüzde 40 civarında asgari tutar olarak ödenmesini talep edebiliyor. Eğer bu asgari ödeme tutarlarını doğru ve düzenli bir biçimde öderseniz istenmeyen borç faizlerinden de kurtulabilirsiniz. Ayrıca kredi kartı borcunuzu düzenli ödemeniz durumunda kredi notunuz da yükselir. Bu sayede ileriki dönemde bankalar ile yapacak olduğunuz işlemlerde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşmanızı da engellemiş olursunuz.

Eğer asgari tutarı ödemezeniz ilerleyen dönemde kartınızdan nakit avans çekmeniz de engellenir. Limit arttırım talepleriniz ise çoğunlukla geri çevirilir. Bankaların avantajlı fırsatlarından ve geri ödenmesi kolay özel ve düşük faizli kredi tekliflerini de alamazsınız.

Kredi kartınızın asgari borç miktarını bankanızın ATM’lerinden ya da İnternet Şubesini kullanarak ödeyebilirsiniz. Unutmayın, borcunuzu düzenli bir şekilde öderseniz bankacılık alanında ileriki dönemlerde yapacak olduğunuz işlemleri de bir nevi güvence altına alırsınız.