Kredi Kartı Asgari Ödemesi Nasıl Hesaplanıyor?

Borsa Ne İşe Yarar?

Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkında yönetmelik çerçevesinde, kredi kartları faizleri bankalar tarafından hesaplanır. Yönetmelikte en alt sınır ve en üst sınırlar belirlenir. Bu sınır değerleri arasında kalmak koşulu ile bankaların müşterilerine uyguladıkları değişik faiz oranları vardır. Ayrıca kredi kartları üzerinden düzenlenen kampanya koşulları gereğince, birkaç ay faiz alınmayabilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Yöntemleri

Kredi kartları üzerinden gerçekleştirilen bütün faiz hesaplamaları, dönem borcu üzerinden yapılır. Yani kredi kartına olan toplam borcunuz üzerinden hesaplanırlar. Sizde bu bilgiyi kullanarak kendiniz faiz oranına göre her ay ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Kredi kartınızdaki dönem borcuna esas olmak üzere asgari ödemelerde gerçekleşecek olan faiz oranları, dönem borcunun tamamına göre değişen bir durumdur. Meselâ 0–15000 TL arasında dönem borcunuz varsa her ay düzenli olarak asgari ödeme tutarını ödeseniz bile aylık %30 oranında diğer taksitlere faiz işleyecektir demektir.

Bu oranlar miktarın değişmesine bağlı olarak %35–40 oranında değişkenlik gösterir. Kredi kartınıza işleyen faiz oranlarını ve aylık ne kadar faiz ödeyeceğinizi, kartı aldığınız bankanın internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Birçok sitede de bu konu ile ilgili oluşturulmuş hesaplama araçları bulunur. Bu hesaplama araçlarından da yararlanabilirsiniz.

Asgari Ödeme Yapıldığında Ne Kadar Faiz Uygulanır?

Harcama yapılmadığı sürece her ay asgari tutarın ödenmesi sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca faiz giderlerinin bir kısmından da bu şekilde kurtulabilirsiniz. Kartınıza düzenli olarak asgari ödeme yaptığınızda, bir sonraki ay borcunuzun yasal faizi, aylık %2,02 oranında gerçekleşir. Birçok bankanın kredi kartlarında ve avans olarak kullandırdıkları kredilerde aynı oran geçerlidir.

Bu faiz oranı Merkez Bankasının ve yasaların öngördüğü orandır. Oranlar Merkez Bankasına bağlı olarak değişebilir. Merkez Bankası 3 ayda bir olmak üzere, banka kartlarında ve kredilerdeki faiz oranlarını açıklar.

Görüldüğü üzere asgari tutar ödendiğinde, toplam miktara uygulanacak faiz oranı değişmiyor ancak ödeyeceğiniz miktar azalıyor. Ödeyeceğiniz miktarın azalması, daha az faiz tutarı ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Faiz oranları sabit olsa bile 5 bin TL’ye ödenecek faiz miktarı ile bin TL’ye ödenecek faiz miktarı arasında fark oluşuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.