Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Borsa Ne İşe Yarar?

Kredi kartı ödemesi için sunulan yöntemlerden biride kredi kartı asgari ödeme tutarının yatırılmasıdır. Peki, kredi kartı asgari ödeme nedir?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı 

Kredi kartı son ödeme tarihi itibari ile kredi kartı sahibinin ödemekle yükümlü olduğu kredi kartı borcu tutarına kredi kartı asgari ödeme tutarı adı verilmektedir. Bu tutar toplam kredi kartı borcu üzerinden belirlenen yüzdelere göre belirlenmektedir.

Kredi kartı kullanıcıları kartları ile yaptıkları harcamaları ödemekle kanuni olarak yükümlü olmakla beraber bu konuda bankalar müşterilerine çeşitli esneklikler sağlamaktadır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı da toplam kredi kartı borcunu yatıramayan kişilere belirli oranda ödeme yaparak bu yükümlülüklerden kurtulma şansı sağlamaktadır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama 

Bankalar tarafından uygulanan kredi kartı asgari ödeme tutarı belirli kriterlere sahip olarak hesaplanmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme oranı kişinin kredi kartı kullanım süresine bağlı olarak belirlenmekle beraber yine kredi kartı limiti de hesaplamada belirlenen orana bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. En düşük kredi kartı asgari ödeme oranı olarak yüzde 35 seviyesi uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   2017 Kredi Kartları Yıllık Aidat Ücretleri

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.