Şüphesiz ki günümüzde kredi kartlarının kullanımı bizler için oldukça elzem ve vazgeçilmez bir konuma gelmiştir. Ülkemizde kredi kartı olmayan kişi hemen hemen yok gibidir. Bu durumun böyle olduğunu ise açıklanan verileri araştırdığımızda gayet kolay bir şekilde bulabiliriz. Ülkemizin neredeyse yarısından fazlasının kredi kartı bulunmaktadır.

Ve genelde bir kişide birden fazla kredi kartı bulunduğu için kredi kartına sahip olma oranı daha da yüksek olmaktadır. Kredi kartlarının bu kadar yoğun bir kullanıma sahip olması doğru mu yoksa değil mi orası şüpheli. Bunun sebebi ise kredi kartlarının sahip olduğu asgari ödeme denen özelliktir. Bu durum genelde iyi gibi algılansa da bilinçli olmayan kullanıcılar için önemli bir tehlike teşkil edebilir. Bu nedenle bilinçli olarak hareket edilmelidir. Çoğu kişinin aklına takılan en önemli sorulardan biri ise kredi kartı asgari hesaplama nasıl yapılır sorusudur.

Asgari Tutar Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabı kredi kartlarının limitinin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bu durum yönetmelikle belirlenmiş olduğu için bankaların ortak uygulamakta olduğu genel bir tutum söz konusudur. Yönetmelikte ki belirtilen yasalar şartında; 0 ile 15.000 TL aralığında kredi kartına sahip olan müşterilerde %30’luk kısım asgari tutar olarak belirlenmektedir. Örnek verecek olursak eğer 10.000 TL miktarında kredi kartınız varsa asgari ödeme tutarınız 3000 TL’ye denk gelmektedir.

Eğer 15.000 TL ile 20.000 TL arasında bulunan kredi kartı limitiniz varsa asgari ödeme tutarı bunun %35’i olmaktadır. 20.000 TL veya üzeri yeni kredi kartı almış olan kişiler için 1 senelik asgari ödeme tutarı %40’tır. Artık siz de kredi kartı asgari hesaplama nasıl yapılır biliyorsunuz. Kredi kartı kullanımlarınızda her zaman bilinçli davranmaya özen gösterin ve olası her türlü tehlikelerden korunun.