Günümüz ekonomisinde en fazla kullanılan ödeme yöntemi kredi kartıdır. Kredi kartları bir ay boyunca kullanılır ve hesap kesim tarihinde ekstresi kesilir. Hesap kesim tarihleri kredi kartı sahipleri tarafından ödeme günlerine göre belirlenir. Kredi kartı ekstresi kesildikten sonra bankasına göre değişmekle birlikte, beş-yedi gün içerisinde kartın dönem borcunun ya da asgari ödemesinin yapılması gerekir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir?

Kredi kartının bir ay boyunca harcanan toplam tutarına dönem borcu denir. Önceki dönemlerden ödenmemiş bir tutar varsa, dönem borcu ile beraber kart borcunu oluşturur. Kredi kartı asgari ödemesi, minimum ödemesi ise dönem borcunun ödenmmesi gereken minimum kısmıdır. Yani kredi kartı dönem borcunuz x tl ise minimum ödeme tutatınız y tl ise, kart borcunuz önceki dönemlerden kalan ile x tl in toplamıdır.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama

Kartınızın minimum ödemesini hesaplamak için dönem borcunuzu bilmeniz gerekir. Dönem borcunun yüzdelik miktarı size asgari ödeme olarak yansıtılır. Bu yüzdelik miktar tüm kartlarda aynı değildir.

15.000 tlye kadar limitli kredi kartlarında asgari ödeme tutarı dönem borcunun %30 u,

15.000- 20.000 arası limitli kredi kartlarında minimum ödeme tutarı dönem borcusunun %35 i

20.0000 tl ve üzeri limitli kredi kartlarında minimum ödeme tutarı  dönem borcunun %40 ıdır.

Ayrıca kredi kartının ilk alındığı yıl da asgari ödeme tutarı dönem borcunun %40 ıdır.

Kredi kartı asgari ödeme hesaplama 2018

Kredi kartlarının minimum ödeme tutarları banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik kuralları gereği belirlenmiştir. 2018 yılında değişmeyen bu tutarlar kanunda değişiklik yapılana kadar bu şekilde uygulanmaya devam edilecektir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işlenir mi?

Kredi kartınızın dönem borcu ya da kart borcunu tamamen kapatana kadar kart borcunuza faiz işlenmeye devam eder. Kredi kartını alırken yaptığınız sözleşmede belirtilen oranda dönemsel faizler yansıtılır. Ancak minimum ödeme tutarını ödemediğiniz taktirde, kartınıza normalda çok daha fazla bir faiz işlemesi olur.

Asgari ödeme yapılmazsa ne olur?

Kredi kartı minimum ödemesi yapılmazsa ilk olarak kredi notunuz düşer. Herhangi bir yeni kredi kartı başvurusu, hatla telefon alımı ya da herhangi bir kredi başvurusunde kredi notu oldukça önemlidir. Kredi kartının minium tutarı ödenmediği anda kart sahibinin hanesine negatif bir not yazılır.

Kredi notu düşmesinin yanında ekstra bir faiz işlenir. Kredi kartı gecikme faizi ise ayrıca hesaplanıp borcunuza eklenir. Bu yıl kredi kartı ödemesi gecikme faizleri aylık  %2,52 olarak belirlenmiştir.

Yani herhangi bir minimum ödeme gecikmesinde dönem borcuna ayrı, minimum ödeme tutarına ayrı faizler uygulanıyor.

Ayrıca, eğer kredi kartınızın asgari ödeme tutarını iki kere üst üste ödemezseniz kredi kartınız kullanıma kapatılabiliyor. Bir yıl içerisinde üç kez kredi kartınızın asgarisini ödemezseniz kartını nakit çekimine kapatılabiliyor. Kredi kartınız varsa ne olursa olsun asgarisini ödemeye çalışmalısınız. Aksi taktirde bu durum uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

Kartın minimumu ödendiği zaman uygulanan faiz oranı

Kredi kartınızın minimumunu ödediğiniz taktirde, sözleşme şartlarında belirtilen aylık faiz oranı dönem borcunuza uygulanır. Bu yılın akdi faiz oranı %1,84 dür. Asgari ödeme yapıldıktan sonra kartınıza ekstra bir faiz uygulanmaz.

Nakit avans faizleri

Taksitli nakit avans, bankalarının müşterilerini kredi işleri uğraştırmadan kolaylıkla verdiği bir nakit uygulamasıdır. Tüm bankalarda uygulanan bu yöntem şimdilerde anında kredi ya da kolay kredi gibi isimlerle de anılmaktadır. 12 ay 6 ay ya da 24 ay ödemeli taksitli nakit avans işlemleri kredi kartından yapılır. Belirlediğiniz süreye göre ödemeleri takip etmeniz gerekir.

Nakit avans taksitlerinin de tıpkı kredi kartı taksitleri gibi düşünülmesi lazım. Bu avans ödemesi ayrı bir şekilde yapılmaz. Kredi kartı dönem borcu içerisinde görülüp kredi kartı taksidi öder gibi ödenir. Taksitli nakit avans talebinizi banka atmlerinden yapabileceğiniz gibi internet şubeden, bankaların mobil uygulamasından ya da sms le yapabilirsiniz.

Taksitli nakit avans faizleri değişebilir. Bu yılın faizleri şu anda en fazla %1,84 oranındadır. Merkez bankasının açıkladığı bu faiz oranlarını bankaların geçmesi mümkün değildir. Ekonomik durumlara göre merkez bankası bu faiz oranlarını yükseltebilir ya da düşürebilir.