Kredi kartı aidatları özellikle kartını az kullananların canını daha çok sıkan ama yine de alınan ödemelerden biridir. Kredi kartı aidatları yılda bir kez alınan ve her bankanın farklı fiyat politikası ile değerlendirdiği bir sistem. Bunu almanın nedenleri arasında ise, bankanın size sunduğu hizmetler gösteriliyor. Sizinle iletişim kurulması, sizlere bu imkanları sağlayabilmek adına yansıtılan kredi kartı aidatları, kredi kartı sahipleri için oldukça zorlayıcı miktarlar oluyor.

Ortalama 80 ile 100 lira arası olan bu tutarlar bir kerede yansıtılıyor ve kişi ödeme zorluk yaşamış oluyor. Peki, kredi kartı aidatını geri alma gibi bir imkan var mıdır? Kredi kartı aidatlarını toptan geri almanın yolları elbette var ama bu o kadar zorlu bir süreç oluyor ki, bunu düşünen 100 kişiden ancak bir tanesi bu adımları devam ettirerek parasını almasının peşine düşmüş oluyor.

Geçmişe dönük kredi kartı aidatlarını almak mümkün mü?

Geçmişe dönük kredi kartı aidatlarını almak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken bunların dökümanlarını çıkarmak olacak. Bunun için bankanızın şubesine giderseniz hem hangi yıllarda ne kadarlık bir ödeme yapmış olduğunuz ortaya çıkacak hem de aynı zamanda istediğinizi birinci ağızdan iletmiş olacaksınız. Bankanıza kendileri ile çalışmak istemediğinizi söylediğinizde ve bu paraların iade edilmesini istediğinizi belirttiğinizde her bankadan farklı cevaplar alabiliyorsunuz.

Bazı bankalar hemen kredi kartı aidat parasını iade etmek yerine tamam iptal edin derken, bazıları ise geçmişe dönük aidatları olmasa da, son yansıyanı hemen iptal ederek sizleri ellerinde tutmaya çalışıyorlar. Dolayısı ile bu banka ile sizin aranızda geçecek olan bir konuşma olacak ve banka kendi inisiyatifini kullanarak iptal etme hakkına sahip olabilir.

Banka geçmişe dönük kredi kartı aidatlarını vermiyorsa ne yapılabilir?

Bankanız geçmişe dönük kredi kartı aidatlarını ödemeyi ret ediyorsa o halde ilk olarak sosyal medya da şikayet etme hakkına sahip olabilirsiniz. Hem bankaların sosyal medya hesaplarından sorunlarınızı dile getirebilir hem de şikayet sitelerine yazarak geri dönüş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonuç alamıyorsanız, tüketici heyetine gidebilirsiniz ama genellikle bu da yeteriz kalmakta ve kişiler mahkeme kararı ile almak için dava açmaya hazırlanıyorlar. İşte birçok kişi burada vazgeçiyor ve daha fazla uğraşmak yerine ya kartı iptal ediyorlar ya da bankanın onlara sunduğu şartlara göre son yılın iptal edilmesi gibi sonuçları kabul edebiliyorlar.

Kredi kartı aidatını geri ödeyen bankalar

Aslında kredi kartı aidatını geri ödeyen bankalar şunlardır gibi bir açıklama yapmak doğru olmaz. Bu geri ödeme sizin şikayetinizi nereden yaptığınıza ve en çok da bankanın gözünde nasıl bir müşteri olduğunuza bağlı olarak değişiyor olacaktır.

Bankada paralarınız yatırımlarda değerlendiriliyorsa ya da kredi kartınızı çok kullanıyorsanız o halde banka sizden kredi kartı aidatı almayı kesiyor olacaktır. Bazı bankalar düzenli fatura ödeyen insanların kredi kartı aidatlarını almamayı tercih edebiliyorlar.

Kredi kartı aidatı almayan bankalar

Aslında birçok banka kredi kartı aidatı almayan hizmetler sunmaya başladılar. Örneğin Akbank’a bağlı olan free kart için sizlerden herhangi bir kredi kartı aidatı parası alınmıyor ama bu kart ile de kampanyalara katılmak istediğinizde sms paraları ya da kampanyaya katılım ücretleri gibi ücretler talep edilebiliyor.

Elbette bu yıllık 100 lira gibi bir patanın yanında oldukça küçük bir miktar oluyor. Dolayısı ile sizlerde kredi kartı aidatı ödemek istemiyorum ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız, bankanız ile görüşerek aidat almayacakları bir kartını adınıza çıkarabilirsiniz