Kredi kartı aidatları da tıpkı krediler gibi geri alınabilir. Geçmişe dönük kredi kartlarınızda da kredi kartı aidatlarınızı alabilirsiniz. Kredi kartı aidatlarını alabileceğiniz zaman dilimi yasal olarak on yıllık bir zaman dilimidir. Son on yıl içerisinde kullanmış olduğunuz kredi kartlarının bankalar tarafınca alınan aidatlarının haksız kazanç olması sebebi ile bu zaman dilimindeki kredi kartı aidatlarınızı geri alabilirsiniz.

Kredi kartı aidatları nedir?

Kredi kartı günümüzde ihtiyaç haline gelen alışverişler de kolaylık sağlayan hayatımızın her anında ihtiyaç duyduğumuz bir üründür. Kredi kartı aidatları kullanmakta olduğunuz kredi kartlarından bankalarca değişkenlik göstererek alınan haksız kazanç olarak da adlandırılan masraf tutarıdır. Bu tutar sabit değildir.

Bankaların zaman zaman farklı tutarlar da yansıttıkları ücretlerdir. Kredi kartı aidat tutarlarının geri alınabilmesi için yasal süreç olan on yıllık zaman aşımı sürecinin geçirilmemesi gerekmektedir. On yıllık zaman aşımı süreci geçtiği takdirde iadesini alacağınız kredi kartı aidat tutarının zaman aşımına uğraması sebebi ile geri almanız mümkün değildir.

Kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için izlenmesi gereken yol nedir?

Kredi kartı aidatlarını geri alabilmek için ilk olarak bir dilekçe hazırlamalısınız. Hazırladığınız bu dilekçe ile alacaklı olduğunuz tutar üzerinden başvurular yapmanız gerekiyor. Bankadan alacaklı olduğunuz kredi kartı aidatı tutarı 1191 Türk lirası tutarının altına ise bulunduğunuz ilin tüketici hakem heyetlerine hazırlamış olduğunuz dilekçe ile başvurmanız yeterli olacaktır. Eğer bankadan alacağınız kredi kartı aidat tutarınız 1191 Türk lirası üzerinde ise, bağlı bulunduğunuz ilin tüketici mahkemelerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bu tutarın üst sınırda olması durumunda hazırlamış olduğunuz dilekçeyle de tüketici mahkemesine başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak dilekçenin yanı sıra alınan aidatlarınızı gösteren belgeyi de ekleyip sunarak dava açmanız gerekmektedir. Alınan aidatların gösterildiği belgeyi kredi kartınız bulunan banka şubesine başvurarak alabilirsiniz.

Tüketici mahkemelerinde açılacak davalarda diğer mahkemelere nazaran dava açma tutarları çok cüz’i miktarlar olup, cüz’i miktarlar ödeyerek kredi kartı aidatlarınızı iade alma davasını tüketici mahkemelerinde açabilirsiniz.

Kredi kartı aidatlarını geri almak için tüketici mahkemelerinde açacağınız davalar kaybetmeniz durumunda Yargıtay temyiz yoluna gidebilirsiniz. Davayı kazanmanız durumunda ise kredi kartı aidatı alacağınızın bulunduğu bankaya müracaat ederek bu paranın ödenmesini talep edebilirsiniz.

Ancak bu başvuruya rağmen banka bu parayı ödemiyor ise; icra dairelerine giderek çıkan kararın icrasını talep edebilir ve icra yolu ile geri almaya hak kazandığınız takdirde kredi kartı aidatlarınızı geri alabilirsiniz. Sizlerde kredi kartı aidatları nasıl geri alınır için tıklayınız.