Kredi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli noktalardan biri de kredi kullanmak için tercih edecekleri doğru bankayı belirleyebilmektir. Çünkü her bankanın müşterilerine sunduğu kredi faiz oranları farklı olup yine kredi kullanma koşulları da farklıdır ve uygun olanı belirlemek kişinin daha avantajlı kredi kullanması açısından önemlidir.

Bunu belirlemek için ise kredi hesaplama makinesi yada kredi hesaplama aracı olarak bilinen ek yöntemlerden yararlanılması gerekir. Bu hesaplamalarda kişi kullanmak istediği kredi tutarı ve geri ödeme vadesini girerek hem aylık ödemesi gereken taksit tutarını hem de toplamda ödemesi gereken faiz tutarı belirlenmektedir. Yapılan bu hesaplamalarda önemli olan noktalardan biri de kişinin hesaplama yaparken bankaların talep ettikleri kredi dosya masrafı gibi ek ücretleri de hesaplamalara dahil etmektir.

Çünkü bazı bankalar düşük ihtiyaç kredisi faiz oranları sunarken yüksek kredi dosya masrafları uygulanarak aslında tüketicilerin daha dezavantajlı kredi kullanmasına neden olmaktadır. Burada önemli olan kişinin gerekli hesaplamaları yaparken kredi faiz oranları kadar kredi dosya masrafları gibi ek olarak talep edilen kredi masrafları içinde talep edilen tutarları karşılaştırmalarıdır.