Kredi kullanmak isteyen kişilerin kullanmak istedikleri kredi tutarı için ödemeleri gereken aylık taksit tutarını belirleme işlemine kredi hesaplama aracı adı verilmektedir. Bu hesaplama aracı genelde kullanılmak istenen kredi tutarı ve kredinin ödeme vadesi girilerek yapılmaktadır. Yapılan kredi hesaplaması sonucunda kişinin aylık ödeme tutarı belirlenir.

Bir diğer hesaplama yöntemi ise kişinin aylık ödeyebileceği taksit tutarı ve kredi vadesini girmesi sonucu gerçekleştirilmektedir. Bu hesaplama sonucunda ise kişi aylık ödeyebileceği taksit tutarına göre ne kadar kredi kullanabileceğini öğrenir ve kredi başvurusunu buna göre şekillendirir. Başvurusunun olumlu sonuçlanmasını isteyen kişiler için bu hesaplama çok önemlidir.

Kredi hesaplaması kişinin aylık ödeme tutarını önceden belirleyerek kullanacağı kredi tutarını belirlemesi açısından çok önemlidir. Bu hesaplama yapılmadan kullanılan kredilerde bir süre sonra krediyi kullanan kişilerin ödeme zorluğuna düşmeleri kaçınılmaz bir sondur. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişiler incelendiğinde pek çoğunun plansız kredi kullandığı ve kredi kullandıktan bir kaç ay sonra yeniden ödeme zorluğu yaşadığı görülmektedir. Bu nedenle kredi hesaplama makinesi kullanılmadan kredi başvuru formu kesinlikle doldurulmamalıdır.