Kredi faizleri yatırım yapmak isteyen banka müşterileri acısından oldukça önemli. Bankaların sunmuş olduğu kredi türlerine göre faiz oranları değişmekte. Ancak banka ne kadar rekabetçi olursa olsun Merkez Bankasının belirlediğin oranların dışına çıkamaz. Türkiye ‘de faiz oranlarını belirleyen Merkez Bankası alt ve üst bant faiz politikası yürütmekte. Faiz oranları nokta faiz oranı yerine, bant aralığı oranı açıklanır.

 

Bankalara yansıtılan faiz oranları piyasayı dengelemeyi hedefler.  Merkez Bankası faiz politikası belirlerken birçok değişkeni göz önünde bulundurur. Bu sayede daha istikrarlı bir karar almış olur.

 

Faiz oranlarını belirleyen dinamikler

 

  • Toplam arz ve talep
  • Ücretler, istihdam ve işgücü birim maliyetleri
  • Kamu fiyatları
  • Maliye politikası göstergeleri
  • Parasal göstergeler ve kredi büyüklükleri
  • Döviz kuru ve ödemeler dengesi gelişmeleri
  • Uluslar arası mal ve finans piyasalarındaki gelişmeler
  • Enflasyon bekleyişinin seyri

 

Faiz politikasını belirleyen başlıca dinamikler. Bunlardan en önemlisi enflasyonun seyri ve gelecek beklentisi. MB nihai amacı fiyat istikrarını belirlemek olduğundan enflasyon büyük önem taşıyor.

 

Türkiye gelişmekte olan bir ülke olduğundan faiz oranlarının yüksek olması gerekir. Yabancı yatırımcıyı, yatırıma teşvik etmek ve piyasayı güçlendirmek için faiz oranları yüksek olması gerekir.

 

2008 Finansal Krizinden sonra MB’ları farklı yollar denemek durumunda kaldılar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tek faiz politikası yerine birçok faiz oranı açıklıyordu. Bunun sebebi hem dış yatırımcıyı çekmek hem de yerli yabancıyı teşvik etmek. 2015 son çeyreğinde Amerika Merkez Bankası (FED) faiz artıracağını duyurdu. Piyasaya arz ettiği parayı geri çekme vakti gelmişti.

 

Sadece Türkiye piyasasına göre faiz politikası belirlemek imkânsız. Dış dinamikler göz önünde bulundurulmalı. 2015 ‘ten sonra beklenti faiz oranlarının düşmesi oldu. Beklenti gerçekleşti ancak MB faiz oranını açıklamasından sonra piyasada ki etkisi 2-3 ayı alabiliyor.

 

2016 yılı genel olarak faiz düşüşlerinin yaşandığı bir yıl oldu. Ancak istenen seviye sonbahar aylarında gerçekleşeceği beklentisi var. Ekonominin genel seyrinde olduğu düşürsek faiz düşüşleri yolda. Uzman öngörüleri faiz oranlarının düşmesi şeklinde olsa da ekonomi ne yöne gider dünya piyasalarında ne yaşanır belirsiz. Bu acıdan yorumlar sizi yanıltmasın. Yatırım kararı aldıysanız bunu en düşük faiz işleyen bankayı araştırın. Faizler düşükken yapacağınız yatırımın maliyeti düşük olur. Yatırım sonrası faiz artışı yatırımınızın değer kazanmasını sağlar.

 

Faiz oranlarının düşmesi Türkiye için birçok insanın ev sahibi olması sağlar. Bu yüzden ev almak isteyen yatırımcılar faiz oranlarının düşmesini bekliyor. MB bankası buna cevap verecek mi ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Beklemenin bir maliyeti olduğundan yüksek faiz dönenin faiz getirisi elde edilebilir. Faiz düşüşü yaşandığında düşük faizli yatırım yapılabilir. Yani faiz oranları düşük veya yüksek önemli değil alacağınız pozisyon önemli.Faizler düşecek mi sorusunun cevabı bu yazımızda.