Tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için son zamanlarda bankalara en çok kredi başvurusunda bulundukları ifade edildi. Bu anlamda bankaların tüketicilere sunmuş oldukları çeşitli krediler bulunmaktadır. Bunlar arasında konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Bankaların sunmuş olduğu nakit imkanı tüketiciler açısından oldukça etkili olmasına rağmen verilen kredilerin üzerine konulan faiz oranları bazı durumlarda tüketicileri olumsuz etkilemeye başladı. Bankalar tarafından sunulan kredi imkanlarının faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle tüketiciler tarafından tam anlamıyla değerlendirilemediği ifade edildi.

Öncelikli olarak en çok tercih edilen ve ev sahibi olmak isteyenlerin umudu haline gelen konut kredilerinin piyasalarda meydana gelen dalgalanmalar sonucunda faiz oranlarının gittikçe arttığı ifade edilmektedir. Özellikle 2018 yılının başlarında en çok tercih edilen konut kredisinin faiz oranı yüzde 0.85 oranında değişirken yaşanılan artışlar sonrasında bu rakamların yüzde 1.15 seviyelerine kadar çıkması dikkat çekti. Son zamanlarda faizlerin gittikçe arttığı ifade edilirken bankaların bu durumda yapabilecekleri görüşülmeye başlandı.

Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde de oranların aynı seviyede arttığı ifade edilirken tüketiciler tarafından kredi ödemelerinden çok faiz oranlarının yüksek olması maddi anlamda çeşitli zorluklar yaşattığını ortaya koydu. Bunun üzerine son zamanlarda tüketicilerin en büyük beklentisinin banka kredi faiz oranlarının düşmesi yönünde olduğu ifade edildi.

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü

 

Kredi faiz oranları 2018 – 2019 yılında ne zaman düşer?

Özellikle 2018 ve 2019 yılının Mart ayında Merkez Bankası tarafından açıklanan  faiz indirimi bir nevi tüketicileri bu yıl içerisinde bankalardaki kredi faizlerinin düşebileceğine yönelik beklentilerini oluşturmaya başladı. Bununla birlikte faiz oranlarında yapılan 50 baz puanlık indirim piyasalarda Nisan ayı itibariyle kendisini göstermeye başladı.

Sonrasında 15 Temmuz tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sonrasında ekonomik anlamda sarsıntıyı engellemek amacıyla alınan tedbirler ile tekrar bir 0.25 baz puan indirim yapılmış bu indirimlerin bankalara yansıması beklenmişti.

Tüm bu gerekçelere bakıldığı zaman 1 ile 3 ay süre içerisinde bankalarında piyasalarda meydana gelen faiz indirimlerini kullanarak yeni faiz oranlarının belirlenebileceği yüksek ihtimaller arasında yer alıyor. Hükümet ve Cumhurbaşkanı tarafından bankalara yapılan çeşitli faiz oranlarının indirilmesi yönündeki çağrılarında bankalarda etkili olabileceği ifade edilirken son günlerde Bankalar Birliği tarafından yapılan toplantılar sonrasında bu durumun görüşülmeye başlandığı ifade edildi.

Bu durumda faizlerin yüzde 9 seviyelerine kadar çekilmesinin mümkün olduğu ifade ediliyor. Özellikle sonbahar aylarına doğru faizlerde yapılacak olan düzenlemelerin düşme tahminleri doğrultusunda güçlendiği ifade ediliyor.