Tüketicilerin; nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına, son dönemde bankalara sıkça kredi başvurusunda bulundukları, bankalar tarafından ifade edildi. Bankaların tüketicilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına; tüketicilere sunmuş oldukları çeşitli krediler var. Tüketicilerin en sık başvurduğu krediler; konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi olarak sıralanabilir. Yükselen faiz oranları ise bu kredilerden yararlanmak isteyen kişilerin aklına; kredi faizleri ne zaman düşer sorusunu getiriyor.

Bankaların sunmuş olduğu nakit imkanı; tüketiciler açısından birçok ihtiyaçta yararlanılabilecek bir alternatif olmasına rağmen, verilen kredilerden elde edilen faiz miktarı, bazı durumlarda tüketicileri olumsuz etkileyecek seviyelere ulaşabiliyor. Bankalar tarafından sunulan kredi imkanları; faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle, tüketiciler tarafından tam anlamıyla bir alternatif olarak ele alınamamaya başladı.

Konut Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Bankaların en çok tercih edilen ürünlerinden birisi olan ve ev sahibi olmak isteyenlerin umudu haline gelen konut kredileri; piyasalarda meydana gelen dalgalanmalar sonucunda, faiz oranlarının artması ile dikkat çekti. Özellikle; 2018 yılının başlarında kullanıcıların en fazla tercih ettiği konut kredisinin faiz oranı, % 0.85 oranlarında seyrediyordu.  Faiz artışları ardından bu oranların %2 seviyelerine kadar çıkması hatta %2 oranını da geçmesi dikkat çekti. Son zamanlarda faizlerin gittikçe artması ile birlikte banka ürünlerine talep düştü ve bu durum; kişilerin bankalardan yararlanmasının önüne geçmeye başladı. Kişiler kredi faizleri ne zaman düşer diye düşünürken; bazı bankaların konut kredisi gibi kredi türlerinde faiz indirimine gittiği gözlemlendi.

Konut Kredisi Faizini Düşüren Bankalar

Konut kredileri faizleri yükselince; bankaların konut kredisi satışları da düştü. Bu durum ev almak isteyen birçok kişinin mağdur olmasına neden olurken aynı zamanda; bankaların da satış yapamayacak duruma gelmesine neden oldu. Faizlerin düşmesi gerektiğini gözlemleyen bankalar harekete geçti ve ilk hamle devlet bankalarından geldi.

Konut faizlerinde indirim yapan ilk bankalar;

 • Vakıfbank,
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası oldu.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarını %1 altına düşüren ilk konutlardan biri oldu. Vakıfbank müşterileri şu anda 120 ay vade imkanı ile %0.99 faiz oranından yararlanarak konut kredisi çekme imkanına sahipler.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı

Ziraat bankası konut kredisi faiz oranlarını ilk düşüren banka oldu. Ziraat bankası konut kredisi faizini %1 altına düşürerek %0.99 faiz oranı imkanı sağladı. 120 ay vade imkanı da hala devam ediyor.

Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı

Halkbank; konut kredisi faizlerini %0.99 oranına çekti ve 120 ay vade imkanı ile hem müşterilerine hem de genel müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Halkbank da faiz indirimi yapan ilk bankalardan birisi oldu.

Taşıt Kredisi Faizleri Düşer Mi?

Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde de oranların aynı seviyede arttığı ifade edilirken tüketiciler tarafından kredi ödemelerinden çok faiz oranlarının yüksek olması maddi anlamda çeşitli zorluklar yaşattığını ortaya koydu. Bunun üzerine son zamanlarda tüketicilerin en büyük beklentisinin banka kredi faiz oranlarının düşmesi yönünde olduğu ifade edildi.

Vakıfbank Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Vakıfbank; faiz indirimi uygulamasını taşıt kredileri üzerinde de hızlı bir şekilde uygulayan bankalardan birisi. Banka faiz indirimi ile birlikte taşıt kredisi faizlerini %1.49 oranlarına düşürdü.

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Ziraat Bankası; faiz indirimini neredeyse bütün banka ürünlerine uyguladı. Banka taşıt kredilerinin de %1.43 oranına indirilmesine karar verdi. İkinci el ve sıfır araç için çekilen krediler için de bu oran geçerli.

Halkbank Taşıt Kredisi Faiz Oranı

Halkbank; taşıt kredisi için hem sıfır hem de ikinci el araçlar için %1.50 faiz oranı belirledi. Belirlenen faiz oranı Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından belirlenen faiz oranının biraz üzerinde seyrediyor.

İhtiyaç Kredisi Faizleri Düşer Mi?

İhtiyaç kredileri; en fazla kullanılan kredi türlerinden biri. Eğitim, tatil gibi birçok alana hitap eden ihtiyaç kredileri kişilerin nakit ihtiyaçlarını acil bir şekilde gidermesine yardımcı olan yegane çözümlerden birisi. İhtiyaç kredilerinin faiz oranları son dönemde %2 üzerine çıkmıştı. Bu durum karşısında kamu bankaları yine sessiz kalmadı ve hızlı bir şekilde faiz indirimi uygulamasına gitti.

İhtiyaç kredisi faiz indirimi yapan bankalar;

 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank olarak sıralanabilir.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı

Vakıfbank; ihtiyaç kredisi faizi üzerinde indirim yaptı ancak müşterilerine ayrı, genel müşterilere ayrı bir prosedür izledi. Vakıfbank müşterisi olmanız durumunda talep edebileceğiniz faiz oranı; %1.49. Bu oran özellikle bankanın maaş müşterileri için geçerli. Bankanın genel müşterisi olmanız durumunda ise %1.59 faiz oranı ile ihtiyaç kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı

Ziraat Bankası da ihtiyaç kredisini kendi müşterilerine ve aynı zamanda genel müşterine hitap edecek şekilde faiz indirimi ile buluşturdu. Bankanın genel müşterileri için belirlediği faiz oranı %1.59, bankanın maaş müşterileri için belirlediği faiz oranı ise %1.49 olarak ele alınıyor. Maksimum vade süresi 60 ay eğitim gibi ihtiyaç kredilerinde vade konusunda değişiklikler yaşanabiliyor.

Halkbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranı

Halkbank; maaş müşterileri için ihtiyaç kredisi faiz oranlarını %1.49 olarak belirledi. Bankanın genle müşteriler için belirlediği faiz oranı ise %1.59 olarak netleşmiş durumda.

Kredi Faiz İndirimi Yapan Bankalar

2019 yılının Mart ayında; Merkez Bankası tarafından açıklanan  faiz indirimi, bir nevi tüketicileri bu yıl içerisinde bankalardaki kredi faizlerinin düşebileceğine yönelik beklentilerin oluşmasına neden oldu. Bununla birlikte faiz oranlarında yapılan 50 baz puanlık indirim piyasalarda Nisan ayı itibariyle kendisini göstermeye başladı. Faiz indirimleri özellikle kamu bankaları tarafından gerçekleşmeye başladığı için diğer bankaların da kredi faizleri ne zaman düşer sorusu ile karşı karşıya kaldığı biliniyor.

27 Temmuz 2019 tarihi itibari ile bankalar faiz indirimi uygulamıştı. Bu konuda devlete bağlı olan katılım ve devlet bankaları aktif bir çalışma sürdürdü. 6 Ağustos 2019 tarihinde ise yeni bir güncelleme yaşandı ve 14 kadar bankanın hem konut hem de ihtiyaç kredisi üzerinde faiz indirimi yaptığı biliniyor.

Faiz indirimi yapan bankalar;

 • Yapı Kredi Bankası; ihtiyaç kredisi faizini %1.88’den %1.78’e indirdi.
 • ICBC Bank; ihtiyaç kredisi faizini %1.48 oranına indirdi.
 • ING bank; ihtiyaç kredisi faizini %1.59 oranına indirdi.
 • TEB; ihtiyaç kredisi faizini %1,49 seviyesine indirdi.
 • Akbank; ihtiyaç kredisi faizini %1.87 oranına düşürdü.
 • Ziraat Katılım Bankası; ihtiyaç kredisi faizini %2.10 oranından %1.59 oranına düşürdü. En büyük faiz indirimlerinden birini gerçekleştirdi.
 • İş Bankası; ihtiyaç kredisi faizini %1.94 oranına düşürdü.
 • Garanti Bankası; ihtiyaç kredisi faizini %1.94 seviyesine düşürdü.
 • Albaraka Türk; ihtiyaç kredisi faizini %1.75 oranına düşürdü.
 • HSBC Bank; ihtiyaç kredisi faizini %1,79 oranına düşürdü.
 • Odeabank; ihtiyaç kredisi faizini %2.21 oranına düşürdü.
 • Denizbank; ihtiyaç kredisi faizini %1,49 oranına düşürdü. En yüksek faiz indirimini yapan bankalardan birisi oldu.
 • Şekerbank; ihtiyaç kredisi faizini; %2,29 oranına düşürdü.