Kredi çekmek için herkesin beklentisi, yeni yılı yüksek kapatan kredi faizlerinin düşmesi. Peki kredi faizlerinin düşmesi için hangi zamanı beklemeliyiz? Yılbaşı kredileri ya da Ocak-Şubat döneminde sunulacak özel bireysel ihtiyaç kredilerinin faizleri uygun mudur? Kredi faizlerinin 2018’de ne zaman düşebileceğine ilişkin bir analiz hazırladık…

Kredi faizleri ne zaman düşer?

Kredi faizleri, şu an son yılların en yüksek düzeyinde. Bu olumsuz durum, ihtiyaç sahiplerinin kredi kullanımlarını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda finans sistemimizin önünde de bir engel. Büyümeyi ve gelişmeyi engelleyen bir durum.

2017 yılının başında kredi faizleri 0.95 düzeyindeydi. Hem konut kredilerinde hem de araç kredilerinde, bireysel kredi faizlerinde oluşan düşük faizden ötürü bütçeye uygun krediler çekebiliyorduk. Şimdi ise faiz düzeyi 1.41’e yükseldi. Bu şu anlama geliyor; 100 bin TL kredi çekmiş bir kişi, yılın başındaki faiz durumuna göre oluşan artıştan ötürü 30 bin TL daha fazla ödeme yapıyor.

Bankacılık sistemindeki bu durumdan ötürü, kredi çekme gücümüz düşerken, ödeme konusu ise dert oldu. Haliyle akıllarda bir soru var, kredi faizleri ne zaman düşer… Uzman görüşlerine dayanarak, 2018’de kredi faizleri düşer mi yoksa daha da mı yükselir bunu anlamaya çalışalım.

Kredi faizleri 6 yılın zirvesinde

MB verilerine göre, kredi faizlerindeki durum son 6 yılın zirvesi. Nakit kredilerde yüzde 20’ye yakın bir maliyet çıkarken otomobil kredilerinde yüzde 15, konut kredilerinde ise yüzde 13’lük bir maliyet söz konusu.

Konut kredisi faizlerinde yüzde 1.1 altında oran bulmak imkansız

Bankalar şu an faizlerde, aylık en az yüzde 1.11 ve 1.5 arasında faiz sunuyorlar. Kredi konusunda aciliyeti olanlar için önerimiz, yılın sonunun bitmesini beklemek ve Ocak ayında, genel durum tablosundan yola çıkılarak yapılabilecek yeni düzenlemeleri umut etmeleri. Bazı yorumcular, 2018’de de faizlerin yükselme olasılığının olduğunu söylüyorlar. Borç alacaklar, finansman ihtiyacı olanlar için 2018 yılı da çetin geçebilir, bası analistlere göre de bankalar konut kredilerinde eskisi gibi ılımlı yaklaşım ortaya koymuyorlar, bu da sektörleri etkiliyor.

Hükümetin ve Cumhurbaşkanının isteği faizlerin düşmesi

Merkez Bankası’nın, paranın değerini sabit tutmak adına yaptığı çeşitli düzenlemeler kapsamında zaman zaman faizler ile oynuyor. Finansal stabilite için bu gerekli görülebilmekte, fakat ülkemizi yöneten hükümet ve cumhurbaşkanı Erdoğan, faizler konusunda yaklaşımını ‘düşük olmalı’ olarak belirlemiş durumda. Konuşmalarında Erdoğan’ın sık sık faizlerin düşürülmesine yönelik işaretleri karşımıza çıkıyor. Bu durum aslında, 2018’de faizlerin düşürülmesi yönünde bir karar, baskı gelebileceği yönünde algıdır.

Devletin faizlerin düşürülmesi yönündeki yaklaşımı, faizleri düşürür mü?

Yılın ilk üç ayında, kredi ortalamaları düşer ve dolaylı olarak konut alımları düşerse, inşaat sektörü ve ilişkili birçok sektör de etkileneceği için, ülke ekonomisi adına negatif bir görüntü oluşur. Bundan dolayı Merkez Bankası’na faizlerin düşürülmesi yönünde bir rica, bir talep gelebilir. Son yılların zirvesine çıkan borçlanma faizi için, Ocak ayı sonunu beklemenizi önerebiliriz.

Ekonominin faizlerin yükselmesinden ötürü negatif etkilenmemesi için, faizlerin düşmesine yönelik bir hamle bu dönemde gelebilir. Şu durumda, faizler zirvedeyken kredi çekmek, borçlanmaya girmek hem bireysel olarak birçok vatandaşı zor duruma sokacak, hem de kobiler için ciddi bir borç yükü olacaktır.

Kredi faizlerinin düşmesi için, 2018 Ocak ayı beklenmeli

Ocak ayının 3. ve 4. haftasında, MB’nin faiz kararının etkileri daha iyi görüleceği için, yapılabilecek bir düzenleme ile daha düşük faiz uygulaması karşınıza çıkabilir. Bu süreçte yatırımı, birikimi olanlar yükselen mevduat faizlerinin avantajını kullanabilir ve parasını vadeli hesaplarda değerlendirebilir.