Herhangi bir bankadan kredi kullanacağınız zaman karşınıza dosya masrafı çıkar. Bir bankanın örnek ödeme listesine baktığınızda da; faiz oranları, aylık ödemeler ve toplam ödeme tutarı sayfasında dosya masrafının da olduğunu görebilirsiniz. Peki, dosya masrafı nedir? Neden alınır? Kredi dosya masrafları geri alınabilir mi? Ne zaman ve nasıl geri alınır? Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

Dosya masrafı, bankaların kredi vermek için aldıkları ancak tam olarak neyin ücreti olduğu belirtilmeyen bir ücrettir. Aslında avukatlık mesleğinde bu terim, avukatın yapacağı iş için harcanan masraflar için kullanılan bir terimdir.Bu masrafa; bilirkişilerden faydalanılması gibi durumlar, devlete ödenen çeşitli harçlar, dava takibi gibi işlemler dahildir. Bu durumda bankaların tüketicilerden aldığı dosya masrafı için gerekçe göstermesi, en azından bu masrafları belgelendirerek tüketicilere bir makbuz, dekont sunması gerekmektedir. Ancak ne yazık ki bankalar bu masrafları belgelendirmiyor ve tüketiciler de acil ihtiyaçları için bu masrafları da ödemek zorunda kalıyor.

Bu durumda, bankalar zaten kredi verirken; alacağınız kredi tutarına faiz uyguladıkları için, bir de üstüne dosya masrafı almaları, hukuka uygun görünmüyor.  Yani, bankaların çeşitli nedenlerle belgelendiremediği her türlü masraf, hukuken haksız kazanç kabul edilmektedir. O nedenle, bankaların dosya masrafı adı altında aldıkları bu ücreti iade etmeleri gerekmektedir. Eğer isterseniz, tam olarak ne için verdiğinizi bilmediğiniz; karşılığında da bankaların belgelendiremediği her türlü masraf ve ücretin iadesini talep edebilirsiniz. Peki geri alabileceğiniz masraflar kapsamına hangi ödemeler giriyor?

  • Kredi dosya masrafı
  • Yapılandırma masrafı
  • İstihbarat ücreti
  • İpotek fek bildirim masrafı
  • Kredi kullandırma ücreti

**Ancak ekspertiz ücreti ya da hayat sigortası gibi masrafların iadesi yapılmamaktadır.

Genel olarak belgelendirilemeyen masraflar kapsamına giren bu ücretlerin, talep edilmesi halinde iade edilmesi gerekmektedir. Eğer bankanızdan, kredi masrafı adı altında sizden alınan yukarıda listelediğimiz bu ücretler için dekont talep eder ve alamazsanız bu durumda izleyebileceğiniz iki farklı yol var. Bunlardan biri; bankaların size bu dekont karşılığında da isteyeceği ücreti ödemek ve bu dekontu da iade talebi dilekçesine eklemek; ya da belge almadan direkt olarak mahkemeye başvurarak mahkemenin o dekont ve evrakları talep etmesini istemektir. Burada şu noktada dikkat etmelisiniz; eğer dosya masrafı adı altında verdiğiniz ücretin ne kadar olduğunu tam olarak biliyorsanız elinizde bir belge olması gerekmiyor; ancak elinizde makbuzunuz yoksa ve dosya masrafının ne kadar olduğunu bilmiyorsanız, hangi mahkemeye başvuracağınız konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kredi dosya masrafını geri almak için, tüketici mahkemelerinde dava açabilirsiniz. Burada belirli bir bedel sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak iade talebinizin daha hızlı sonuçlanması için hakem heyetlerine başvurmanız daha doğru olacaktır. Tabi hakem heyetlerine başvurmak için, dosya masrafı tutarınız 3300 TL’nin altında olmalıdır. Peki, kredi dosya masrafı kredi ödemesi bitmeden geri alınabilir mi? Belgelendirilemeyen kredi masrafları için ödemeniz tamamlanmadan iade talebinde bulunmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Ancak diyelim ki önceden bir kredi çektiniz, ödemesini tamamladınız ve üzerinden yıllar geçti. Şimdi ne yapacaksınız? Eğer krediniz 10 yıllık zaman aşımına uğramadıysa, dilediğiniz zaman masrafların iadesi için mahkemelere başvurabilirsiniz.