Bankalardan kredi kullanan kişilerden hemen hemen tüm bankalar “kredi dosya masrafı” adı altında ücret kesintisinde bulunmaktadır. Bazı bankalarda özellikle de yüksek tutarlı krediler için son derece yüksek rakamlarda kesilen bu ücret hakkında verilen pek çok emsal karar bulunmasına rağmen ne yazık ki bankaların bu ücret kesintileri devam etmektedir. Bu tip ücretleri ödeyen kişilerin kredi dosya masrafını geri alma hakkı bulunmaktadır.

Kredi Dosya Masrafı Nedir?

Bankaların kullandırmış oldukları ihtiyaç kredisi, ipotekli ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi kredi paketlerinin kullandırımı karşılığında müşterilerinden tahsil ettikleri ücretlere kredi dosya masrafı adı verilmektedir. Bankanın bu masrafı tahsil etme gerekçesi olarak ileri sürdüğü nedenler yapılan kağıt işlemleri ve çalışanlarının harcamış olduğu zaman gösterilmektedir. Ancak Yargıtay tarafından verilen kararlar ile bu ücretin haksız olduğu resmi olarak kabul edilerek ödeyen kişilere geri ödenmesine hükmedildiği görülmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Sorgulama 

Kredi masrafını geri almak isteyen kişilerin pek çoğu ne kadar masraf ödediğini bilmediği için dosya masrafı sorgulama hizmetinden yararlanmak istemektedir. Ancak bankaların sunduğu böyle bir hizmet bulunmamakla beraber ne kadar kredi dosya masrafı ödediğini bilmeyen kişilerin kullanabilecekleri tek yöntem geriye dönük son 5 senelik kredi kullanma bilgilerine ulaşabilecekleri Findeks risk raporu edinmektir.

Bunun ardından kredi kullandığınız tarihleri belirleyerek bu tarihler için bankadan kredi masrafı dekontu isteme dilekçesi yazarak bu bilgilere ulaşmanız mümkündür. Ancak bazı bankalar bu konuda arşivde olan bilgilere ulaşmak istediğiniz için kredi masraf dekontu ücreti talep etmektedir. Bankanın buradaki amacı işinizi mümkün olduğunca uzatarak sizi bu dava açma isteğinizden vazgeçirmektir.

Kesin Kredi Veren Bankalar

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Kredi dosya masrafını geri almak için masraf dekontunu elde etmeniz atmanız gereken ilk adımdır. Bunun ardından bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık binasında yer alan Tüketici Hakları Hakem Heyeti mahkemesine bu dekont ile başvuruda bulunmanız ve burada size yazdırılacak olan dosya masrafı iadesi dilekçe örneği ile resmi işlemleri başlatmanız yeterli olacaktır.

Bunun ardından banka büyük ihtimalelle Tüketici Mahkemesi kararına rağmen borcu ödememekte ısrarcı olacağı için davanız Tüketici Mahkemesine intikal edecektir. Tüketici Mahkemesi ise konu hakkında emsal kararlar bulunduğu için bu masrafın tarafınıza iade edilmesine karar verecektir. Bu şekilde kredi dosya masrafını geri alma işlemleriniz tamamlanmış olur.