Evlenen çiftler genelde kısa süre içerisinde ev sahibi olmayı amaçlıyorlar. Kendilerine ait bir evleri olmayan kişiler sürekli olarak kiraya boşuna para verdikleri için biraz birikim yaparak ev almak için şartları zorlamaya başlıyorlar. Bu aşamada evlerin fiyatları son derece yüksek olduğu için de direkt olarak ev parasının toplanması çok mümkün olmuyor.

Bu süre zarfında verilen kiralar da sürekli olarak boşa giden masraflar olarak görülüyor. Bu sebeple de kişiler bankalara giderek kredi şartlarını görüşmeye başlıyorlar. Birçok kişi fiyatların oldukça yüksek olmasından dolayı uzun vadeli harcamalar ile ev sahibi olmayı amaçlıyor. Özel bankalar arasında 20 yıl vade ile konut kredisi sunan bankalar birçok kişinin ilk tercihi oluyor.

Her Banka 240 Ay Vade Seçeneği Sunuyor mu?
Genelde bankalar bu teklifi kabul etmiyorlar. Bankaların maksimum taksit sayıları 120’de kalıyor. Bu sebeple de kişiler 10 sene taksitle bir ev sahibi oluyorlar. Ancak bu taksit bedelini ödeyemeyecek olan kişiler ise yalnızca 240 ay seçeneği olan bankalara yöneliyorlar.

Bu bankaların da faizleri biraz daha yüksek bedellerde olurken kişilerin bu aşamada doğru bir karar vermesi gerekiyor. 20 senelik ödemede kişiler oldukça yüksek bir bedel ödeyecekken 10 seneliklerde daha uygun faizler ile ev sahibi olabiliyorlar. Ancak 10 senedeki aylık ödeme miktarı da oldukça yüksekte kalıyor.

Kaç Taksitle Ev Alınması Gerekiyor?
Genel olarak bankalar ve uzmanlar kişilerin ödeyebilecekleri maksimum değerleri baz alarak olabildiğince az sayıda taksit yapmalarını öneriyor. Ancak kişilerin bu aşamada aylık ödeme miktarları düşük sayıda ki taksitleri aşıyorsa yapacakları herhangi bir işlem de bulunmuyor. Uzmanlar kişilerin maaşlarının yalnızca üçte birini kredi için ayırabileceğini belirtiyor