Acil para ihtiyaçlarının kesin çözümü olarak görülen kredi başvuruları bazen bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Bunun en önemli nedeni bankaların her geçen gün daha kolay kredi onayı vermeye devam etmesine rağmen kredi borcunu ödemekte zorlanan kişilerin düşük kredi notu ortalamasına takılmalarıdır.

Findeks Kredi Notu Ne Demek?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks bankalar üzerinden kredili ürünler kullanan kişilerin kayıt edildiği özel bir veritabanı olup kişilerin ödeme düzenleri ve kredili ürünleri kullanım performanslarına göre değerlendirilmesini sağlamaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda da belirlenen skor kredi puanı ya da kredi notu olarak kayıt altına alınır. Bankalara yapmış olduğunuz kredi başvurusu ve kredi kartı başvurusu gibi tüm kredili ürünlerin başvurusunda ilk olarak kredi notu sorgulaması yapılarak ön karar verilmektedir.

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Çekemiyorum 

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin yapmış oldukları başvurular bankanın kredilendirme departmanı tarafından incelenmekte ve kredi istihbarat sürecinin ardından sonuçlandırılmaktadır. Kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan kişilere banka kredi reddi kararını iletir. Peki, bankalar neden kredi vermez?

  • Kredi başvuru formu dolduran kişinin kara listede yer alması,
  • Kredi notunun düşük olması,
  • Aylık gelirinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesini karşılamaması,
  • Kredi onayı için aranan şartlara uygunluğun sağlanmaması (örneğni konut kredisi için konut kredisi yaş sınırı kuralına uymaması gibi)
  • Bozuk kredi sicili geçmişinin bulunması…