Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin sürekli kredi reddi kararı ile karşılaşmalarının en büyük nedeni isimlerinin kara listede olmasıdır. Ne yazık ki kara listedekilere kredi veren bankalar bulunmadığı gibi bu konuda tüm bankaların takındıkları tavır ortak ve kesindir. Bunun nedeni bankaların borçlarını düzenli ödemeyen müşterilerine ceza vererek diğer müşterilerinin de üzerinde bu ceza ile psikolojik bir baskı oluşturmasıdır.

Kara Liste Nedir?

Bankalara kredi borcu, kredi kartı borcu ya da kredili mevduat hesabı gibi çeşitli borçları olan ve bu borçları son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemeyen, ödenmeyen borç nedeni ile mahkemelik olan kişilerin kayıt altına alındığı özel listeye kara liste adı verilmektedir İlk dönemlerde kara liste Merkez Bankası tarafından tutulurken günümüzde ise Türkiye Bankalar Birliği tarafından takip edilmektedir.

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Kara Liste Sorgulama 

Borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de “kara listede miyim?” sorusudur. Bu sorunun kesin yanıtını öğrenebilmek için yapılması gereken kara liste sorgulama dilekçesi yazarak ya da kara liste sorgulama programı üzerinden interneti kullanarak başvuruda bulunmaktır. Bu başvuru sonucunda kimlik numaranız üzerinden gerekli sorgulamalar yapılarak tarafınıza yanıt verilecektir..

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Kredi Çekmek İstiyorum Ama Kara Listedeyim

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 2016 / 2017

Ne yazık ki kara listede olanlara kesinlikle hiçbir banka kredi vermemektedir. Kara liste affı ile ya da kendi imkanları ile kara listeden çıkmak bile kredi kullanmak için yeterli görülmemekte ve ancak bu kişilere kredi sicillerini tamamen temizledikten sonra düşük tutarlı kredi onayları kefil göstermeleri durumunda verilebilmektedir.