Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerden bankalar kullanmak istedikleri kredi türü ve kredi tutarına bağlı olarak farklı taleplerde bulunmaktadır. Kredi kullanma şartları arasında yer alanlardan biri de kişinin sigortalı olması ve sigortalılık süresi şartıdır.

Kredi kullanmak isteyen kişilerin mutlaka sigortalı olması şartı bulunmamakla beraber burada önemli olan kişinin aylık düzenli bir gelir beyanında bulunabilmesidir. Örneğin kirada evleri olan ve bu kira gelirlerini beyan eden kişilerin toplam kira geliri kullanmak istediği kredinin aylık ödeme tutarını karşılaması durumunda sigortalı olması gibi bir şartın aranması söz konusu değildir.

Ancak kişi düzenli olarak bir iş yerinde çalıştığını beyan ederek kredi kullanmak istiyorsa bu durumda kesinlikle maaş bordrosu vermek zorundadır. Günümüzde maaş yazısı ile kredi veren bankalar bulunmakla beraber maaş yazısı getirse bile kişinin sigortalı olması bankalar tarafından talep edilebilmektedir.

Burada bankanın ana amacı kullandırdığı kredinin geri dönüşünü garanti altına almak ve sadece düzenli gelire sahip olan kişilere kredi kullandırmaktır. Çalışmayana kredi veren bankalar bulunmakla beraber bu bankalar genelde müşterisinin yüksek tutarlı hesaplarının bulunması ya da kişinin başka gelir belgeleri sunmaları halinde kredi kullanımını gerçekleştirmektedir. Bunun haricinde çalışmayana kredi veren bankalar bulunması ya da gelir belgesiz kredi kullanılması kesinlikle mümkün değildir.